Отбелязваме 140 години от Априлското въстание
Секция: Анализи
20 Април 2016 08:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отбелязваме 140 години от Априлското въстание

/КРОСС/ Отбелязваме 140 години от Априлското въстание.

Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет. Въстанието избухва предсрочно на 20 април заради предателство. По план е трябвало да започне на 1 май 1876 г. Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. От 95 въстанали села и градчета във въстанието участват едва около 10 000 мъже, въоръжени с огнестрелно оръжие. Прибързаното обявяване на въстанието, подготвеността на османските власти за евентуален бунт след Старозагорския опит за въстание и след Босненско-Херцеговинското въстание, крайно недостатъчното снабдяване с оръжия и не на последно място неопитността на апостолите, тяхната несъгласуваност и пълната липса на международна заинтересованост обясняват бързият му и кървав край.Българската академия на науките и Общобългарският комитет „Васил Левски" организират днес, 20 април, тържествено отбелязване на 140-та годишнина от Априлското въстание.
Събитието ще се състои във Военната академия под патронажа на председателя на НС Цецка Цачева. Председателят на парламента ще се обръне с приветствено слово към участниците и гостите на събранието.
В 18.00 часа с тържествен ритуал с почетното участие на вицепрезидента Маргарита Попова ще положим край Алеята на бойната слава урни с пръст от Батак, Перущица и други възрожденски градове, белязани от Априлската епопея.
В 18.30 часа в зала Тържествена на Академията доклад ще изнесе акад. Константин Косев на тема „Военни и политически измерения на Априлското въстание". Следва концерт с участието на ДФА „Филип Кутев", Детски радиохор на БНР, Валя Балканска, Квартет „Армейска песен", Васил Михайлов, Веселин Плачков и други именити български творци.
Гости на събитието ще бъдат министри, депутати, представители на местната власт от София и страната, академици, ректори на ВУЗ, учители, директори на музеи и архиви, ръководители и служители на МВР и ДАНС, изтъкнати личности от обществения живот.
Ще бъде извършен тържествен ритуал по полагане на урна с пръст от земите на възрожденските градове в памет на загиналите българи по време на въстанието.

Специална програма по повод 140-годишнината от избухването на Априлското въстание представят във Велико Търново. Програмата ще започне в 15.00 часа с организирано посещение с екскурзовод в Музей „Възраждане" и Музей-затвор. Предвидени са беседа по темата, както и разговор и дискусия на тема „Ролята и съдбата на участници в Априлското въстание от Търновски революционен окръг" с гост-лектор проф. Петко Петков и специалисти от РИМ - Велико Търново.

От 15.00 до 18.00 часа всички младежи до 29 години ще имат възможност да посетят напълно безплатно експозициите в музей „Възраждане" и Музей-затвор. Събитието се организира от Младежки дом и Регионалния исторически музей и е част от Програмата за младежки дейности за 2016 г. на Община Велико Търново и Плана за работа на Общински комитет „Васил Левски".

РИМ - Благоевград ще проведе лекция на тема „140 години от Априлската епопея и героичният род на Райна Княгиня". Организатори на събитието са: РИМ - Благоевград и Пето СОУ „Георги Измирлиев". Гости лектори са Здравко Здравчев и Асен Дипчев. След лекцията ще бъде представена стихосбирката „Свещената земя" от автора й Асен Дипчев.

В Шумен тържественото честване на 140 години от Априлското въстание ще се състой в къща- музей „Панайот Волов". Инициативата под наслов „Топчето пукна", ще започне в 10 часа, а участие в нея ще вземат хоровете „Сладкопойна чучулига", "Планинско ехо" и Сдружение с нестопанска цел "Крумъ Страшний". Организатор на инициативата е Регионалният исторически музей в Шумен.

Изложба „Априлското въстание и отражението му в Казанлъшко" е подредена на външна витрина на Информационния център на „Искра" в града на розите. Изложбата е подготвена върху автентичен снимков материал и оригинални експонати - оръжие от фонд „История на България ХV-ХVІІІ в." на Исторически музей „Искра" в Казанлък. изложбата отразява местното и на околността участие в Априлското въстание.
В 17.00 часа днес в Мултимедийната зала на ИМ „ Искра" ще бъде открита изложбата „Заплакала е гората", също посветена на Априлското въстание. Изложбата е компилация от народни песни и автентични експонати от фонд „История ХV-ХІХ в." и фонд „Етнография".

В Копривщица 140 години от Априлското въстание ще бъдат отбелязани с тържествен спектакъл и възстановка на 1 - 2 май на площад "20-ти април".
На 1 май, в 11.30 часа ще бъде открита изложбата "Нестихваща памет - Април 1876" в Галерия "Палавееви къщи".
Празничната програма продължава с великденско веселие на градския площад.
Празничният спектакъл "Възстановка на Априлското въстание" е от 10.00 часа на 2 май.
В 11.00 часа ще бъдат положени венци и цветя, след което отново, от 11.30 - тържествена възстановка.
Програмата продължава с концерт и народно веселие и ще завърши с тържествена заря-проверка от 20.00 часа.