ЕК решава да отпаднат ли визите за турски граждани
Секция: СВЯТ
04 Май 2016 07:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕК решава да отпаднат ли визите за турски граждани

/КРОСС/ Европейската комисия решава днес дали Турция е готова за премахване на визите за нейни граждани в ЕС. Освен това институцията ще обяви проект за нова система за прием на бежанци и удължаване временните проверки по вътрешните граници на Шенген.

Премахване на визовите изисквания за турски граждани най-късно до края на юни 2016 г, при условие че всички критерии бъдат изпълнени, пише в текста на споразумението между лидерите на ЕС и Турция. Обещанието е ключова част от сделката, с която европейците се надяват на спиране потока от мигранти към Гърция и връщането на хиляди нелегални обратно на турска територия. Безконтролният наплив от хора през Гърция е повод за Брюксел да позволи и на Шенгенските държави да продължат извънредните проверки по вътрешните си граници.

От Еврокомисията зависи оценката дали Анкара е покрила общо 72 законодателни изисквания - от въвеждането на биометрични паспорти до спазването на човешките права. Според последния й доклад от преди 2 месеца някои от критериите още не бяха покрити. Ключови сред тях са реадмисията на мигранти както с целия ЕС, така и на двустранно ниво със съседните България и Гърция. Особено чувствително е изискването на Брюксел за реформа на турските закони, така че да спазват основни права и свободи по европейски стандарти, в момент, когато множество журналисти в страната са в затвора или на посъдимата скамейка. Освен визово предложение за Турция, такова се очаква и за Косово. Окончателното решение обаче е отговорност на евродепутатите и 28-те правителства, които ще гласуват с квалифицирано мнозинство.

Същевременно Комисията ще предложи нова система за одобряване кандидатите за убежище, на мястото на т.нар. Дъблински регламент. Тя ще включва постоянен механизъм за квотно разпределение на бежанци от пограничните държави с външна граница и финансови санкции за правителствата, които го откажат.