Променят Закона за енергетиката, за да не вдигат тока
Секция: ПОЛИТИКА
26 Май 2016 08:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Променят Закона за енергетиката, за да не вдигат тока

/КРОСС/ Промени в Закона за енергетиката ще обсъдят депутатите.

От ГЕРБ предлагат държавните "Булгартрансгаз" и Електроенергийният системен оператор да внасят също 5% от печалбите си във фонда, който трябва да укрепи финансово НЕК. В момента вноски правят производителите на ток. Очакванията са с промените във фонда да влизат около 30 милиона лева годишно.

Още по времето на дебатите в ресорната комисия от ГЕРБ посочиха и аргументи да няма скок на тока от юли. От БСП казаха, че биха подкрепили промяната, ако и частните газо- и електропреносни дружества също бъдат задължени да плащат подобна такса.

Нова промяна в Закона за енергетиката се налага, за да не се стигне до повишаване на цената на тока, коментира в ефира на БНР заместник-председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов от ГЕРБ. Предложението предвижда, освен производителите на ток, вече и Електроенергийният системен оператор, и "Булгартрансгаз" да внасят 5 на сто от печалбата си във фонд "Сигурност на електроенергийната система". Целта е да не се стига до увеличение на таксата "задължение към обществото", която е част от крайната цена на тока. Ако тази мярка не даде резултат, може да се наложат още законови промени, посочи Валентин Николов.

Ако сега вземем тази мярка с цел да не повишаваме цената на тока, може би следващата мярка ще бъде по някакъв начин да търсим премахване на такса пренос за износа на ток, за да можем да го стимулираме, така че да може тези дружества да не претърпят финансови загуби, коментира депутатът. 

Законовата мярка има значение и за енергийно бедните, посочи още той. 

Ако не приемем този закон, който днеска сме предложили, то, в този случай, енергийнобедните ще станат доста повече и ще трябва да се компенсират с повече пари, заяви Николов. 

Следобед министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще представи критериите за енергийна бедност, според които да се осигурява социална защита при пълната либерализация на пазара. Днес в Народното събрание ще бъдат разгледани промените в Закона за енергетиката.

 

 

Депутатите ще продължат и с приемането на второто четене от Закона за оценка на риска по хранителната верига и първото гласуване на промените на Закона за сдруженията за напояване и Закона за електронните съобщения.