„Галъп”: Правителството се ползва с доверието на 25 процента от българските граждани
Секция: ПОЛИТИКА
29 Май 2016 15:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Галъп”: Правителството се ползва с доверието на 25 процента от българските граждани

/КРОСС/ Правителството се ползва с доверието на 25 процента от българските граждани, сочат данните от новото проучване на „Галъп интернешънъл болкан", проведено от 13 до 19 май 2016 г. сред 819 пълнолетни българи чрез пряко интервю. Максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3,5%. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни сондажи на „Галъп интернешънъл" в България от 1992 г. насам. Проучването е независимо от външно финансиране.

64% от респондентите заявяват недоверие.

Оценката на 16% за парламента е положителна, а на 75% - отрицателна. Одобрение за президента са заявили 23% от анкетираните, а неодобрение 66 на сто.

Близо 25% заявяват, че ако изборите се провеждаха сега, биха гласували за ГЕРБ, а над 12% - за БСП. Повече от 5% от анкетираните обявяват, че ще гласуват за ДПС, близо 5% - за партиите на Реформаторския блок, а над 4% - за партиите на „Патриотичен фронт".

Според резултатите от допитването 3% от хората са готови да гласуват за АБВ, а други 3% декларират, че биха гласували за формация на Слави Трифонов. Близо 3% е потенциалният електорат на „Атака", а 37% заявяват, че не биха гласували. 

Периодът на изследването е скоро след конгреса на БСП, оттеглянето на подкрепата на АБВ за кабинета и предложението на ДСБ за издигане на Росен Плевнелиев.

Проучването не обхваща изявлението на Росен Плевнелиев, че няма да се кандидатира за нов мандат. Доверието в президента достига най-ниската си точка от началото на мандата и остава на една от най-ниските си позиции в исторически план - с 23% доверие и 66% недоверие.

Съотношението между основните две партии остава две към едно в полза на ГЕРБ, макар доверието в правителството да не показва ентусиазъм.

Ако изборите са сега, хипотетичната формация на Слави Трифонов би имала шансове да влезе в парламента. В същото време обаче потенциалните гласове за Трифонов са най-много сред най-младите, които имат по-нестабилно електорално поведение, се казва в проучването. Идните месеци ще покажат от кои политически ниши идва подкрепата за Трифонов, но обикновено това са гласове извън твърдите електорати, предимно на хора, които не са гласували, или по-рядко гласуват, или пък са гласували за други формации, основаващи се на харизматичен лидер.

Интерес буди също сравнително по-ниската от обичайното декларирана подкрепа за ДПС. Данните от следващите месеци ще покажат има ли спад при ДПС и на какво се дължи той.

Напълно ориентировъчно - от днешна гледна точка, при избори сега, в парламента биха влезли ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторският блок, ПФ, а АБВ, потенциална партия на Слави Трифонов и „Атака" имат своите съвсем реалистични шансове, се казва в изследването.