Не, пичове, светът не е Олимпиада
Секция: Интервюта
08 Август 2016 08:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Не, пичове, светът не е Олимпиада

/КРОСС/ В ерата на тотална глобализация разхищаването на публични средства за елитарен спорт, а не за масов, е грешка., коментира Летните олимпийски игри и българското участие в тях
Любомир Аламанов.

Във фейсбук страницата си PR специалистът написа:
С оглед на започналото гранд спортно събитие, колкото повече мисля, толкова повече ми се струва, че Олимпиадата в този й вид е безмислена в днешно време.

Само 5% от моите познати се интересуват какво става в Рио. И то само от няколко спорта. А в това време ни заливат с ентусиазираните възгласи "Светът е олимпиада". Не, пичове, светът не е олимпиада. И не спира да живее, само защото Олимпиадата се случва. Малко доводи:
1. Олимпиада е възникнала в древността, когата обществото е било разделено на касти. Било е триумф на постиженията на господстващата каста. Използвана е като пропаганда за свръхчовеците и как робите няма смисъл да възстават. Днес няма роби. В нормалния свят с телевизори, поне.
2. Подновяването на традицията от Кубертен е прекрасно. Един свят, който вече е започнал да скъсява географските разстояния между държавите, е имал изключителна нужда от обединяващи събития. Олимпиадата е била прекрасно средство за установяване на отношения и запазване на мира. А и не е имало други масови забавления.
3. Постепенно Олимпиадата се превръща в самоцел. Огромни разходи, елитарни спортисти, безмислени спортове и т.н.
4. През последното десетилети светът се промени. Интернет, социалните медии, комуникациите, политиката, лесното движение на хора, капитали и стоки, всичко това създаде нова реалност. Реалност, където всеки един е истинска част от процеса. А не само наблюдател. Не ни трябва елитарни спортисти, финансирани от данъците ни, трябва ни масов спорт. А елитарните да си се съзтезават помежду си, ако искат. И да си плащат за това. Или да си намерят спонсори.
5. Политиците и спортните деятели трябва да си променят Приоритетите, спрямо новата действителност. Основните средства от нашите данъци трябва да са насочени към масовия спорт, а не към единици. И да възниква корупция при подбора.
6. Какво ни грее, че някой си е губил времето и 4 години е вдигал щанги, за да вземе медал? 4 години вдига щанги??? И всички ние плащаме за това??? Това може и да е било хубаво през 19-и век. Или в началото на 20-и. Ама днес това е смешно.
7. Във века на електрониката здравословния начин на живот трябва да е на пиедестал. А не 300 човека, които само вдигат щанги. Или мятат гюле.
8. Даже и древните гърци са го казали: Хармонично развитие на дух и тяло. Спортувайте, четете книги. Това е 21-и век. Професионалната борба да си остане в клубовете.
9. Все пак сме вече във века на електрониката. Да плащаме милиарди за традиции от 19-и век е толкова тъпо, колкото да се въведе нестинарството като задължителен предмет в училище. Щото бил изконен.
10. Даже не споменавам за допинга. През 19-и век всичко е било чисто. Днес всичко е химия.
11. Почти всички "олимпийски градчета" днес са в руини. Икономическата логика показва, че държавите инвестират милиарди, а после някои частни компании прибират печалбата. В днешно време това е недопустимо.
12. Финално. Не съм против професионалния спорт. Футбол, бокс, Формула 1 и други, които могат да си привлекат инвестиции, е супер да си се развиват. Против съм Приоритет на държавите в харченето на общите ни пари да е занимавката на няколко човека. Трябва да се финансира масовия спорт. Всички сме хора, все пак.
И още много може да се каже. Всичко това важи не само за клета майка България. А за целия свят. Явно Международният Олимпийски Комитет прибира много пари и няма да се откаже лесно. Но след време всички ще осъзнаят - Олимпиадите са безмислено харчене на пари, които могат да се използват за далеч по-смислени неща.

Заключение: В ерата на тотална глобализация, разхищаването на публични средства за елитарен спорт, а не за масов, е грешка.