Педофили дебнат в сайтове за запознанства
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Август 2016 10:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Педофили дебнат в сайтове за запознанства

/КРОСС/В сайт за запознанства свободно се разпространяват детски порнографски снимки. Зрител на Нова телевизия сигнализирал, че всеки потребител в нета има достъп до сайта с разголени и провокативни снимки на малолетни деца.

Оказало се, че част от снимките са на български момичета. Педофили ги принуждавали да им пращат голи снимки, а те ги публикували в портала за запознанства.

Екипът на телевизията се натъкнал на 3 профила с предизвикателни снимки на млади момичета, които са вписани в сайта на възраст от 10 до 13 години. Два от тях били на реални български момичета. Третият профил не е открит по име в българското социално пространство.

Снимките от неоткрития в България профил обаче биват намерени в руски порно сайтове за деца със свободен достъп.

Телевизията сигнализирала ГДБОП.

Началникът сектор компютърни престъпления към ГДБОП Явор Колев коментира, че впоследствие схемата била за извеждане на детето в чат платформа - Skype, Facebook Messenger или някакъв друг вид комуникатор. След това при разговор детето било принуждавано да се разсъблича и да извършва сексуални действия пред камера. Впоследствие въпросните изображения и клипове се използвали за изнудване на детето.

Колев допълни, че много активно се работи по сигнала, който е постъпил съвсем скоро. Веднага, след като ГДБОП са били уведомени, профилите на деца за закрити. Сайтът обаче продължавал да функционира нормално и можели да се открият още снимки подобни снимки на деца.

След като телевизията се свързала със създателя на сайта, снимките с нецензурното съдържание били заменени с надпис, че чакат одобрение.

Според статистически данни престъпленията с порнографски снимки на деца се увеличават с навлизането на новите технологии.

59 са сигналите за сексуално насилие и злоупотреби, по които ГДБОП работи от началото на годината. Над 200 са сайтовете за запознанства у нас. Те се контролират трудно, а са удобна среда за намиране на нови жертви на педофилите.

От 2 до 6 години затвор е наказанието за разпространението на материали със сексуално насилие над деца.