Пожарът на хълма „Боровец“ в Ямбол е овладян
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Август 2016 17:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пожарът на хълма „Боровец“ в Ямбол е овладян

/КРОСС/ Към 17.00 часа пожарът, обхванал лесопарк „Боровец" в Ямбол и близки до него райони е овладян и локализиран в рамките на парка. Продължават работите по окончателното му загасяване. Мобилизирани са екипи на службата по пожарна безопасност и защита на населението, Районно управление „Полиция" - Ямбол, служители от Сектора за превенция опазване на обществения ред към община Ямбол, от общинското предприятие „Паркове и зони за отдих", военнослужещи от военните формирования на Ямболския гарнизон. В гасенето се включиха няколко частни фирми и много граждани от близкия квартал „Д-р Дончев".
Сигналът за възникнал пожар е подаден в община Ямбол в 13.10 часа от службата за пожарна безопасност. Огънят е тръгнал от подножието на хълма до Обходен път Изток. За минути пожарът се разраства по целия източен склон на парка. Силите на пожарната първо бяха насочени към овладяването му в района около Дом стари хора, Дома за медико-социални грижи и квартал „Д-р Дончев". След което с помощта на допълните екипи и техника пожарът бе локализиран в района на парк „Боровец". Дейностите бяха затруднени от пламването на втори пожар в района на Новата болница, който бе бързо овладян.
Огънят обхвана почти половината площ от лесопарк „Боровец", нанесени са щети за хиляди левове. Изцяло е унищожена растителността по източния и част от южния склон на хълма. Това е районът, в който от две години насам се извършват последователни залесителни дейности, включително в рамките на общоградски кампании, в които включиха хиляди ямболлии.
За предотвратяване на риска от нов пожар, през нощта е организирано дежурство за наблюдение на района.