За първи път България е домакин на Международната олимпиада по астрономия
Секция: Наука
18 Септември 2016 10:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За първи път България е домакин на Международната олимпиада по астрономия

/КРОСС/ За първи път България ще бъде домакин на Международната олимпиада по астрономия (МОА), която ще се проведе от 5 до 13 октомври 2016 г. в курорта Пампорово, област Смолян. До момента са регистрирани 130 участници от Армения, Бангладеш, България, Китай, Чехия, Италия, Казахстан, Корея, Киргистан, Литва, Русия и Москва, Индия, Румъния, Швеция, Тайланд и Украйна. Всеки ден се регистрират нови държави, като очакваме броят на участниците да нарасне до 180.
Олимпиадата се организира от Евроазиатското астрономическо общество и Асоциацията на учителите по астрономия към Европейската асоциация за астрономическо образование. По правило състезанието се провежда в голяма астрономическа обсерватория или институт. Българската национална обсерватория на връх Рожен е най-голямата на Балканите и въобще в този район на Югоизточна Европа.
В МОА участват около 120 ученици от 20 страни на Европа и Азия. България участва в 18 издания на олимпиадата от 1998 г. До този момент българските ученици са спечелили за страната ни десетки медали, от които 14 златни. Изключително е представянето ни на XX-тата юбилейна Международна олимпиада през 2015 г. с четири медала и абсолютното първо място на Стефан Иванов - ученик от 9. клас на ПМГ - Бургас. До момента от всички 14 златни медала за страната ни последният е с най-висок резултат за цялата олимпиада. Това представяне определи и домакинството на България на XXI-та Международна олимпиада по астрономия.
Олимпиадата се провежда от 1996 г. В нея участват първенците от националните астрономически олимпиади в различните страни - ученици от 14 до 18 години. Състезанието преминава в три тура - теоретичен, практически и наблюдателен. В първия тур се поставят задачи с остроумна и нестандартна формулировка като се поощрява оригиналното мислене. Във втория задачите поставят участниците в ситуация максимално близка до тази на професионалните астрономи при решаване на даден научен проблем. В третия тур задачите са свързани с наблюдение с просто око или телескоп и изискват много добро познаване на звездното небе. МОА се провежда в две групи: младша възраст (до 16 г.) и старша възраст (до 18 г.).