Русия иска да блокира LinkedIn
Секция: Технологии
26 Октомври 2016 14:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русия иска да блокира LinkedIn

/КРОСС/ LinkedIn, най-голямата в света делова социална мрежа с над 400 милиона потребители по данни за 2015 г., може да стане първата жертва на руския закон за персоналните данни. Руският в. "Комерсант" съобщи, че Роскомнадзор е поискал да се ограничи достъпа до LinkedIn. По мнение на ведомството, LinkedIn не само не е пренесла сървърите си в Русия, но събира и предава информация за граждани, които не са нейни потребители, без тяхно съгласие. Московски съд още през август удовлетвори искането на Роскомнадзор. Съдебното решение обаче още не е влязло в сила, поради което сайтът още не е блокиран.

Междувременно LinkedIn продължава битката за своето съществуване за руската аудитория, която по професионални оценки е над 2.5 млнд души. Разглеждането на апелативната жалба в Московския градски съд е на 10 ноември. Според Роскомнадзор, дейността на LinkedIn Corporation (администратор домейна) по събиране, използване, съхранение и предаване на персонални данни на гражданите, включително чрез сайта www.linkedin.com, противоречи на руското законодателство, предаде Mediapool.

От ведомството твърдят, че причина за направената проверка са "многобройни публикации в средствата за масова информация за нееднократно изтичане на данни на потребители в социалната мрежа". През май в руския сайт "Хакер.ру" се появи информация, че в нерегулираната търговска зона TheRealDeal е била обявена продажба на информация за 176 млн. акаунта в LinkedIn и паролите за 117 млн. акаунта. Представители на социалната мрежа тогава съобщиха, че данните са били откраднати при хакерска атака още през 2012 г. и след това паролите на тези потребители са обновени. Юристи, цитирани от "Комерсант", отбелязват недостатъчната обосновка на съдебното решение. В него се твърди, че се обработват данни на трети лица, които не са потребители на социалната мрежа, но не е ясно за кого става дума и за каква именно информация. Юристите критикуват и позоваването на ведомството на нарушените права на личен живот. Отново не е ясно какво съдържат тези данни, а съдът не е установил по надлежен ред кръга от лицата, чиито права в случая защитава Роскомнадзор. Не са обосновани и нарушенията, на които се основава искането на службата. Представител на Роскомнадзор каза, че ведомството е проверило около 1.5 хиляди компании за това дали дейността им съответства на закона за локализация на персоналните данни на руските граждани на сървъри в Русия. Около 80% от проверените фирми са изпълнили закона. Бе съобщено, че към локализация са пристъпили Apple, Samsung, Lenovo, eBay, PayPal, Alibaba Group, Booking.com, Viber. Двете най-големи социални мрежи обаче - Facebook и Twitter - все още не бързат да прехвърлят сървърите си в Русия.

Ръководителят на Роскомнадзор Александър Жаров заяви през на Петербургския международен икономически форум: "Крупните западни социални мрежи, такива като Facebook и Twitter, през тази година няма да проверяваме, но рано или късно ще проверим."