Българи се оказаха част от схема за милиони в Германия
Секция: СВЯТ
21 Февруари 2017 15:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българи се оказаха част от схема за милиони в Германия

/КРОСС/ Няколкостотин български граждани са замесени в един от най-мащабните случаи на измама със социални помощи в Германия, съобщи Нова телевизия, цитирайки Дойче веле. Действието се развива в Бремерхафен, а щетите възлизат на 6 милиона евро.

Между 2013 и 2016 година около 1300 чужденци, повечето от които български граждани, са получавали социални помощи от Бюрото по труда в германския град чрез фалшиви документи. Те са представяли фиктивни трудови договори, а след това са се записвали в Бюрото по труда като социално слаби. Тъй като месечните им възнаграждения са били ниски, от Бюрото по труда освен парични помощи са им изплащали и част от разходите по наемите.

Фиктивните трудови договори са били издавани от две германски организации, които по всяка вероятност са измислили цялата измамническа схема. Става дума за организациите "Aгенция за заетост и интеграция" и "Дружество за семейството и половата равнопоставеност", чийто председател е германецът от турски произход Селим Йоцтюрк. Той е привличал главно турскоговорящи българи, повечето от които са родом от Варна.

Според властите замесените в измамата българи са по-скоро жертви, отколкото извършители. Те са били принуждавани да изплащат голяма част от социалните помощи на организациите, издали им трудовите договори.

Германецът от турски произход Селим Йоцтюрк е мамил властите и с друга схема. Двете му организации са източвали пари от Фонда за образование - под предлог, че провеждат следобедни частни уроци за деца на мигранти, които срещат трудности в училище. Прокуратурата предполага, че такива уроци изобщо не са били предлагани.