Европа реагира предпазливо на изборните резултати в Турция
Секция: СВЯТ
17 Април 2017 09:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Европа реагира предпазливо на изборните резултати в Турция

/КРОСС/ Европейската комисия (ЕК) реагира почти веднага на резултатите от допитването в Турция, съобщава БНР. В изявление от късно снощи, Брюксел обяви, че Турция трябва да търси възможно най-широк консенсус по промените в конституцията, имайки предвид близките резултати от гласуването на референдума.

В съвместното изявление на председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини и европейският комисар за разширяването Йоханес Хан реагираха предпазливо на резултата от турския референдум. Те посочват, че конституционните промени и тяхното влизане в сила "ще бъдат оценени в светлината на задълженията на Турция като страна кандидат за членство в ЕС и като член на Съвета на Европа".

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни обаче изрази безпокойство заради заявеното намарение на Ердоган да направи референдум за смъртното наказание.

"Много съм разтревожен от възможността за провеждане на референдум по въпроса за смъртното наказание в Турция", написа Таяни в Туитър.

Доста по-директни бяха европейските политици, които не са начело на европейските институции.

Министърът на външните работи на Австрия Себастиан Курц директно заяви, че резултатът от референдума в Турция, вероятно ще усложни бъдещото сътрудничество между Анкара и ЕС.

"Турският референдум не трябва да води към несподелена власт. Ако бъда избран за президент, ще протегна ръка на всички хора, които вярват в демокрацията", заяви кандидатът за президент на Франция Еманюел Макрон.

"Турция избра повече ислямофашизъм и тоталитаризъм днес", коментира Герт Вилдерс, чиято националистическа партия остана втора на скорошните избори в Холандия.

Членове на Европейския парламент изразиха разочарование от резултата от турския референдум, съобщава "Ройтерс".

Манфред Вебер, лидер на групата на Европейската народна партия в ЕП, заяви, че президентът Ердоган разделя страната си, а съпредседателят на групата на Зелените Ска Келер каза, че резултатът е "унищожителен удар за демокрацията в Турция".

Пред германската телевизия ZDF Манфред Вебер заяви, че Турция се движи в грешна посока, насочвайки вниманието към масовите уволнения след опита за преврат през юли и хвърлянето в затвора на журналисти и държавни служители.

"Сега, когато Турция очевидно е поела в грешна посока от европейска гледна точка, ние трябва да оценим отново нашите отношения, и конкретно това означава, че преговорите за присъединяване на Турция, които все още водим, не може да бъдат продължени", заяви Манфред Вебер, цитиран от "Ройтерс".

Високопоставеният представител на Германската социалдемократическа партия Аксел Шефер коментира, че мнозинство, постигнато при демократично гласуване, може да се обърне против самата демокрация, като припомни изборите през 1933 г. в Германия, когато се надига подкрепа за нацистите на Адолф Хитлер.
Лидерът на германските Зелени Джем Йоздемир, който е от турски произход, посочи в Twitter, че това е "черен ден за Турция", но допълни, че "почти 50 процента са гласували за демокрация и против диктатурата". "Ние заставаме на тяхна страна", посочи Йоздемир.

Беатрикс фон Щорх, европейски депутат от антиимигрантската партия "Алтернатива за Германия", призова в Twitter "всички турци с германски паспорт, които са гласували в подкрепа на ислямска диктатура в Турция", да напуснат Германия.

Петер Алтмайер, началник на политическия кабинет на канцлера Ангела Меркел, каза, че трябва да се изчакат официалните резултати, преди да бъде правен коментар. Запитан дали гласуването е било свободно и демократично, Алтмайер заяви пред телевизия ARD, че германското правителство ще обсъди резултата, след като наблюдателите дадат оценка дали гласуването е било честно. По думите му германското правителство ще уважи резултат, който е дошъл от свободни и демократични избори.

Самата Ангела Меркел в съвместно изявление с външния министър Зигмар Габриел пък обяви:

„Немското правителство очаква от турските управляващи сега да търсят уважителен диалог с политическите и обществени сили в страната след тази трудна предизборна кампания".