6 деца са загинали след инциденти от волтова дъга
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Април 2017 16:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
6 деца са загинали след инциденти от волтова дъга
За последните две години шест деца са станали жертва на волтова дъга, докато са играли върху вагони и локомотиви в опит да си направят селфи, съобщават от БДЖ. От превозвача излязоха с позиция по повод поредния подобен случай.
В събота група деца на около 14 години издебват, когато охраната на Локомотивното депо във Варна тръгва на обход и едно от тях - 14-годишният Даниел Костов започва да се катери върху локомотив, който му е харесал за снимка. 
Цялото депо е маркирано със знаци за опасност и предупреждения за риска от волтова дъга, подчертават от БДЖ. По норматив контактната мрежа се намира на височина между 5,8 и 6 метра.
Даниел се качил върху локомотива и протегнал ръка с телефона си, за да си направи снимка. Удрят го 25 хиляди волта напрежение и се чува силен гръм. Ученикът е транспортиран във Военноморската болница във Варна в изключително тежко състояние. Даниел е със 65 процента изгаряния и борбата за живота му продължава.
Преподавател по техника на високите напрежения от Техническия университет в София коментира, че в момента на токовия удар се развива температура от над 6 хиляди градуса, а въздухът става на плазма. 
Разстояние от 2 метра и по-късо до контактната мрежа е директен риск за живота, като кой е моментът, в който ще се появи волтовата дъга, зависи от влажността на въздуха и от жеста на посягане към мрежата. 
Експертът пояснява, че детето е имало огромен късмет, тъй като се е получила ударна вълна, която го е изхвърлила от локомотива. Късмет е също, че е възникнал само един заряд и веднага след това автоматичната защита на електропровода се е включила и това е предотвратило още един унищожителен удар, допълват от националния жп превозвач.
Обучителен филм за риска от модата да се снима под жиците с 25 хиляди волта напрежение вече е заснет от ученици за ученици по програмата "Опасни игри" - национална кампания, подкрепена от БДЖ, Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), МВР, Столична община и Държавна агенция за закрила на детето, като ръководител на проекта. 
Изработени са информационни брошури, съвместно с БДЖ и НКЖИ, одобрени по този проект и разпространени още от септември, 2016 г. по гари и училища.
От БДЖ е изготвен и информационен електронен продукт за Правилата за безопасно поведение в районите на железопътния транспорт.