Парламентът прие декларация за Македония
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Април 2017 12:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентът прие декларация за Македония

/КРОСС/ Народните представители единодушно приеха Декларацията на Народното събрание, внесена от ПГ на „БСП за България" за в която изразяват тревогата си от ситуацията в Македония.

Предложението на Левицата беше внесено в деловодството и обсъдено от Председателски съвет, свикан от Димитър Главчев след парламентарния контрол. Председателят на Народното събрание обяви, че декларацията е приета с консенсус или иначе казано със 164 гласа „за".

Ето и какво гласи декларацията на Народното събрание за случващото се в Македония:

Народното събрание на Република България изразява дълбока тревога от развитието на вътрешнополитическата криза в Република Македония.

Нахлуването в сградата на парламента в Скопие и физическата атака срещу народни представители заслужават най-остро осъждане. Това е недопустимо посегателство върху институцията парламент и върху демокрацията. Насилието не може да бъде средство за разрешаване на политически спорове.

Очакваме президентът на Република Македония и водещите политически сили да предприемат действия за успокояване на напрежението и връщане на полето на политиката. Вярваме, че разрешаването на кризата е възможно само на основата на спазването на Конституцията и законите на страната.

Призоваваме към мъдрост и въздържане от всякакви провокации, които могат да ескалират политическата криза до междуетнически конфликт. Това би имало тежки последици за Република Македония и ще се отрази на стабилността и перспективите за икономическо и социално развитие в региона.

Изразяваме подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония.

България е готова в рамките на предстоящото си председателството на Съвета на ЕС да работи за ускоряване на присъединяването на държавите от Западните Балкани към Европейския съюз с цел гарантиране на мира и развитието в цяла Югоизточна Европа.