Ясен Тодоров: Партии, които не влязоха в парламента, целят дестабилизиране на страната
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Април 2017 10:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ясен Тодоров: Партии, които не влязоха в парламента, целят дестабилизиране на страната

/КРОСС/ "Всичко, което се случва, е опит за натиск върху главния прокурор. Цели се дестабилизиране на цялата страна. Атаката идва от политическа сила, която не е успяла да влезе в парламента и има интерес този парламент да няма дълъг живот". Това каза в предаването „Тази събота" по БТВ членът на Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров по повод скандала, в който беше замесен главният прокурор Сотир Цацаров след среща със Сашо Дончев и Георги Гергов, който ВСС обаче отказа да разглежда.

"Говоря за Христо Иванов и другите политически формации, които не влязоха в парламента. Всички хора, които присъстват в стенограмите АРГО-гейт. В техните разговори става дума за клатене на държавата, безсъние на главния прокурор и Бойко Борисов, за никакви благородни цели не става въпрос.

Агнешките главички са хора, които са във властта от периода на правителството, което управляваше 1997-2001 година (правителството на Иван Костов)" , каза още Тодоров.

"Главният прокурор е достатъчно доблестен и той ни разказа какво се с случило в срещата със Сашо Дончев. Звучи несериозно главният прокурор да е поискал среща със Сашо Дончев. Всеки магистрат има право на личен живот, въпросът е, доколко личните контакти влияят на действията на един магистрат, коментира Тодоров.

"Ще се обърна към Лозан Панов: Ако имате капчица достойнство, подайте си оставката. Аз съм разочарован от Вашето поведение, дължахте поне малко коректност и благоприличие по отношение на главния прокурор. Не се възползвайте от поста, който ние Ви осигурихме", каза Ясен Тодоров по адрес на председателя на Върховния касационен съд, който беше сред тези, които искаха изслушване на Сотир Цацаров.Обратна гледна точка в същото предаване изрази друг член на ВСС, но от съдийската колегия Калин Калпакчиев.

Той посочи, че още при избора на Сотир Цацаров за главен прокурор през 2012 г. е задавал въпроси за отношенията му с Георги Гергов и дали членуват заедно в една масонска ложа.

По отношение на актуалния скандал Калпакчиев защо Цацаров е отишъл на срещата с Гергови и Дончев и питал ли е втория за издавания от него вестник и т.н.

Според члена на ВСС към момента няма ефективна процедура за проверка на главния прокурор. Управляваната от него структура пък работела кампанийно:

„Активна е когато падне правителството и пасивна, когато същите министри и депутати са управляващи".

Той даде пример с трите досъдебни производства срещу Бойко Борисов от 2013 г., които били прекратени след като той седнал на премиерския стол.

„Главният прокурор всяка сряда участва в срещи с министър-председателя до обед - самият главен прокурор не го крие. Казва, че не коментират конкретни дела, но как да го знаем?", попита Калпакчиев.

Той беше категоричен, че „няма румънски модел, това е едно пропагандно клише" и работата на държавното обвинение се измерва по влезлите в сила осъдителни присъди: „Както имаше шумни акции на МВР, сега има шумни акции на прокуратурата".