Реакцията на европейските бюрократи към тероризма засега е "щраусова"
Секция: Коментари
21 Юни 2017 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Реакцията на европейските бюрократи към тероризма засега е "щраусова"

/КРОСС/ „Нещата стават все по-опасни, а реакцията на европейските бюрократи, засега е „щраусова". Това каза експертът по сигурността Христо Смоленов в интервю за агенция „Фокус" във връзка с опита за атентат в Брюксел във вторник.

„Виждам пряка връзка между случилото се на „Шанз Елизе", където един доказан, отбелязан и проследяван като човек с радикални намерения, се оказа, че има законно притежаване оръжие и цял арсенал от такива вкъщи, че атакува за пореден път не какво да е, а органите на властта. Спомнете си, че и предишният атентат на „Шанз Елизе" беше насочен срещу полицай. Това вече се превръща в тенденция. Тогава казах, че той е нещо повече от случайност, той е сигнал, даден към общността, която симпатизира на този атентатор. Нищо невинните патрулиращи полицаи въплъщават държавността и точно те са мишените и при предишният и сегашният удар на „Шанс Елизе". Виждате ли вече тенденцията, повтаряемостта на тези трагични инциденти", коментира Смоленов.

Той поясни, че се учудва защо „щраусовата" позиция на европейската политическа класа продължава да бъде търпяна от европейските гласоподаватели.

Според него това, че нападателят в Брюксел е обезвреден бързо показа първо, че белгийските командоси са едни от добрите.

„Второ, че реактивността им и времето за реагиране са вече достатъчно добре съгласувани, така че те действат като на война. Като в критична ситуация от наистина интензивен тип. В този смисъл това, че белгийските полицаи или командоси са действали ефективно, изобщо не означава ,че службите като цяло са реформирани или адаптирани към новата заплаха. Въпреки всичко върху тях продължава да тежи политически натиск, политическа намеса, която минимизира техните успехи и прави методите им за противодействие на терора, доста релативни и относителни по отношение на успеха", коментира Смоленов.

По думите му е време европейската общественост и специално хората, вземащи решения, да разберат простата истина, за която се говори вече от 15 и повече години.

„Тероризмът не може да бъде борен със силно йерархизирани системи от армейски или полицейски тип", заяви Смоленов.