Зам.-министър Крумова: Готвим механизъм за финансиране на пречиствателни станции
Секция: ПОЛИТИКА
02 Юли 2017 15:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Крумова: Готвим механизъм за финансиране на пречиствателни станции

/КРОСС/ Над 11 млн.лв. са планираните инвестиции в област Смолян от ВиК оператора до 2021г., обяви зам.-министър Крумова на среща в Девин.

Над 11 млн.лв. ще бъдат инвестирани в област Смолян за модернизиране на водопреносната и канализационна система до 2021 г. само по линия на средствата, които генерира ВиК операторът. Това обяви в Девин заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова. Средствата са заложени в бизнес плана на дружеството, което обслужва 10-те общини в областта, допълни тя. Заместник-министър Крумова подчерта, че нуждите за ВиК-сектора са огромни, а средствата - ограничени, заради което се търсят различни източници на финансиране. В момента се разработва механизъм за финансиране на пречиствателни станции в населени места с еквивалент жители между 2000 и 10000. Те в момента нямат достъп до безвъзмездни европейски средства по оперативните програми за обновяване на ВиК мрежите и пречистващи съоръжения, защото не отговарят на изискванията.

„Това, което планираме в момента е да създадем фонд, който да финансира дейности, с които да постигнем мерките за качество на водите в по-малките населени места. Идеята е този фонд да покрие празнотата в населените места, които не са допустими бенефициенти по европейските фондове", обясни зам.-министър Крумова. Предвижда се фондът да обедини средства от различни източници, които могат да финансират ВиК инфраструктура, като например ПУДООС, държавния бюджет и др. институции, като все още не е изяснено как ще се кандидатства. В момента се прецизират мерките и изискванията за изпълнение на такива проекти, които ще бъдат въз основа определените приоритети в регионалните планове, за да не се натоварват хората допълнително", обясни зам.-министър Крумова.

„Основното предизвикателство пред нас е да се осъзнае нуждата от изграждане на устойчива инфраструктура, която да гарантира доставката на качествена питейна вода и пречистване на замърсената. Нужни са ни милиарди, но и финансов модел за устойчивост на инфраструктурата, както и достъп до качествени услуги на социалнопоносима цена, каза още зам.-министър Крумова.

Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството обясни, че с цената на водата могат да се покрият само част от нуждите на сектора. Тя напомни, че според действащото законодателство, основното изискване е за единна стойност на услугите за доставяне, отвеждане и пречистване на водата в рамките на една обособена територия. „Заради взетото решение за уеднаквяване на цената на водата в област Смолян е възможно в някои населени места да има повишаване на цената, както в част от община Девин, но в други места тя е понижена". Според нея не може да се очакват качествени услуги, ако не се генерират достатъчно приходи. „Няма как да е безплатна водата при условие, че тя се доставя от сложни системи. Затова трябва да има адекватни цени, за да се поддържа тази услуга на високо ниво", допълни още Крумова.

Зам.-министърът отбеляза, че в бизнес плановете на ВиК операторите, които се съгласуват с асоциациите на собствениците (общини и държава), са заложени всички необходими оперативни разходи и предвидените капиталови инвестиции, които ще се реализират в дадена област и не бива да се разглеждат само като цени на водата. „Бизнес планът изчислява адекватната цена на водата.

Заместник-министър Малина Крумова взе участие в работна среща в Девин, организирана от местната администрация, в присъствието на кмета на община Девин Красимир Даскалов, областния управител на Смолян Недялко Славов, директора на ВиК- Смолян инж. Мариян Николов и др. Срещата бе по повод разясняване на начина за ценообразуване на питейната вода в Девин. Заради поскъпването с 27 ст. на кубичен метър в общината бе сформиран инициативен комитет, който започна подписка против новата цена.

Според областния управител на Смолян, който е и председател на учредената ВиК- асоциация в областта, целта на ценообразуването е да се спази солидарният модел - доставка на качествена вода на добра цена за жителите на област Смолян.

Директорът на ВиК-Смолян инж. Мариян Николов обясни, че цената на водата в област Смолян е една и съща за всички. Той съобщи, че тази година в община Девин за подобряване на водоснабдяването ще бъдат вложени над 80 000 лв. при предвидена инвестиция от 950 хил.лв. за всички общини в област Смолян. Директорът на ВиК дружеството отбеляза, че по време на общественото обсъждане не е бил подаден нито един сигнал срещу новата цена на водата. „Новата цена е 1,26 лв. на куб./м., без ДДС, което е увеличение с 27 ст., на кубик, или с около 81 ст. на месец за домакинство, при нормално потребление от 3 кубически метра вода, колкото потребява средномесечно едно домакинство, обясни инж. Николов.