Зачестяват инцидентите в морето
Секция: Туризъм
18 Юли 2017 09:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зачестяват инцидентите в морето

/КРОСС/ Напоследък сме свидетели на все повече инциденти по морето. Част от тях се случват или след като изтече работното време на спасителите, или на неохраняеми водоеми, коментират специалистите.Те настояват за промени в Наредбата за водноспасителната дейност, която не е променяна от 1996-а година. Освен това туристите се отнасят с небрежност към собствената си безопасност, което за съжаление нерядко е фатално.

Работното време на плажните спасители да се удължи и вместо до 17-18 часа да е до 20 часа. За това настояват от варненската структура на Българския червен кръст.

"Каквото и да правим, винаги има случаи на удавяне, наскоро имаше в Слънчев бряг, преди това имаше в напоителен канал, много често удавените са деца", коментира пред БНТ доц. д-р Димитър Ставрев, инструктор в БЧК.

И на българите, и на чужденците липсват дисциплина и знание как да се погрижат за собствената си безопасност.

"Не обстоятелствата правят удавянията, а незнанието на хората как да се справят и това се дължи не само на плувната култура, но и общата култура в семействата", заявява Велислав Цеков, председател на Сдружението на специалистите по водно спасяване.

До трагични случаи се стига когато родителите не упражняват достатъчно контрол върху децата си и не им дават добър личен пример. 140 души умират от удавяне всяка година в България, но хората не си вземат поука, категорични са специалистите. Първите уроци как сами да се пазят, децата трябва да получават в семейството.