150 хиляди двойки в България се нуждаят от асистирана репродукция
Секция: Здраве
20 Юли 2017 21:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
150 хиляди двойки в България се нуждаят от асистирана репродукция

/КРОСС/ Центърът за асистирана репродукция е най-хубавото нещо, случило се през последните години в нашата държава. Това заяви в предаването "Още от деня" по БНТ директорът на Центъра д-р Мария Георгиева.

Тя благодари на експертите от Сметната палата, които са разгледали дейността на Центъра и подчерта, че те са били впечатлени от скромния екип, извършил толкова много работа. Те са установили освен това, че финансирането не е достатъчно.

„В тази връзка искам да кажа, че действително не е достатъчно, защото ние годишно приемаме по около 4000 заявления от нуждаещи се пациентки. 12 млн. лева вече четвърта година ни е бюджетът за финансиране на инвитро процедури. Те стигат за около 3000 процедури. Така че тези 1000 годишно от 2014-а, одобрени, чакащи ред за финансиране, минават в следващата година. Така постепенно се натрупаха около 3000 одобрени, чакащи ред за финансиране", коментира д-р Георгиева.

Тя припомни думите на премиера, че инвитро процедури ще бъдат финансирани по медицинска целесъобразност. Отговорност за това какво становище ще дадат, носят специалистите, които преценяват тази медицинска целесъобразност във връзка със състоянието на всяка жена, на която ще предложат такава медицинска процедура. Тя беше категорична, че такива процедури не може да се правят безкрай, тъй като в медицината основен е принципът преди всичко да не вреди на пациентите.

Д-р Георгиева посочи, че съгласно правилника на Центъра жени, ненавършили 43 години, могат да кандидатстват за инвитро процедури. Проучванията, направени от фондациите "Искам бебе" и "Зачатие", показват, че около 150 000 двойки в България имат нужда от асистиране на репродукцията.

„Успеваемостта на инвитро процедурите у нас е 28%, което ни нарежда на едно много добро европейско ниво. От процедури, финансирани през 2016 година са се родили още 500 деца", каза още тя.

Мария Георгиева предупреди младите жени да не отлагат първата си бременност дълго във времето, тъй като това намалява шансовете им за естествено забременяване и раждане.

В заключение директорът на Центъра за асистирана репродукция подчерта категорично, че в доклада от одита пише, че няма нарушения.

"Там са писали само, че съществува някакъв риск, който е контролиран риск. Всичко подлежи на контрол - предварителен, последващ и т.н."