Боршош отказа да се яви в парламента
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Юли 2017 13:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Боршош отказа да се яви в парламента

/КРОСС/ Бившият изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош няма да се яви днес в парламентарната комисия, която разследва обвиненията за злоупотреби в дружеството. Това обяви самият той в личния си профил във Фейсбук.

Причината - не вярва в безпристрастната и непредубедена работа на членовете на временната комисия. Пред депутатите днес се очаква своята позиция да представи бившият служебен министър по европредседателството Деница Златева. Досега бяха изслушани вицепремиерът Томислав Дончев, който е бивш принципал на НДК, както и настоящият министър по европредседателството Лиляна Павлова. Именно тя уволни Мирослав Боршош преди месец.

Миналата седмица бившият директор на Двореца бе обвинен от прокуратурата за безстопанственост и за харченето на 1,7 млн. лв., отпуснати за ремонта на НДК, за други нужди на дружеството. Към момента обаче прокуратурата не е отговорила на въпроса за какво са били изразходвани тези пари.

Ето как Боршош аргументира решението си да не се яви пред депутатите:

"Днес трябваше да взема участие в заседанието на Временната комисия в НС, свикана за установяване на факти и обстоятелства за разходване на средства, представени целево на НДК за подготовката за българското председателство на Съвета на ЕС, пред която прецених да не се явя поради следните факти:

- Заседанието трябваше да се състои утре, но беше преместено за днес, за да може докладът от работата на комисията да бъде готов на следващия ден- 25.07 вторник - което е невъзможно и несериозно заради обема от информация и документи;

- Някои от членовете на комисията си позволиха преднамерени и крайни изказвания много преди аз да бъда изслушан в комисията;

- Комисията започна своята работа на 6 юли, проведе само четири заседания в рамките на 21 дни по казус и обстоятелства, изискващи разглеждането на огромен обем документи и запознаването с множество факти и гледни точки. Смятам, че решенията, взети в такива кратки срокове и в условията на медиен натиск, не могат да бъдат безпристрастни и обективни. В този смисъл, имам основателни съмнения относно добросъвестната работа и заключения на комисията, както и относно непредубедеността на някои от нейните членове. В периода, в който комисията заседаваше, настъпиха съществени промени в обстоятелствата - прокуратурата повдигна обвинение.

Всички факти и твърдения вече ще се изясняват в съда и затова допускам, че явяването ми пред комисията може да се използва и за други цели, а не само за изясняване на истината. Въпреки това от уважение към българските институции и в частност българския парламент предоставям писмено своите аргументи по разискваните в комисията въпроси. Вярвам, че моето изложение, ведно с прикрепените към него документи, ще бъдат подробно и безпристрастно разгледани дори и от онези, които вече изразиха мнението си."