13 партиди със заразени яйца са открити и във Франция
Секция: СВЯТ
08 Август 2017 08:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
13 партиди със заразени яйца са открити и във Франция

/КРОСС/ Случаят със заразените яйца засегна и Франция. Тринайсет партиди са били доставени през юли в страната. Яйцата са били внесени от Холандия и са отишли в две предприятия за производство на продукти на яйчна основа, предава БНТ.

Яйца, заразени с инсектицида фипронил, са били внесени във Франция между 11 и 26 юли от Холандия. Това съобщи френското министерство на земеделието, което е започнало разследване дали опасните продукти са попаднали в търговската мрежа. Засега е ясно, че те са доставени в две предприятия, произвеждащи продукти на яйчена основа.

Франция е била уведомена още в събота и неделя от Европейската комисия, че заразените партиди са били доставени , уточни министерството в комюнике. Всички производители и дистрибутори са информирани. Правят се проверки по цялата верига на доставки. Министерството е решило, освен анализа на риска на Европейската агенция за безопасност на храните, да поиска такъв и от Националната служба за санитарна безопасност на храните.

Според властите наличието на следи от фипронил не представлява риск, но само анализите ще покажат дали е така. Веществото в големи количества се смята за умерено токсично от Световната здравна организация. То е забранено в животновъдството.

По-рано Еврокомисията уведоми службите за безопасност на храните на Великобритания, Франция, Швеция и Швейцария като предпазна мярка, че яйца, заразени с инсектицид, може да са влезли на тяхна територия. През почивните дни Германия и Холандия са известили за случая европейската система за бързо предупреждение за безопасност на храните. Тече разследване как инсектицидът е влязъл в досег с кокошките носачки.