BBC: При измерване на емисии вероятността за грешка е плюс минус 100 процента
Секция: Наука
08 Август 2017 08:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
BBC: При измерване на емисии вероятността за грешка е плюс минус 100 процента

/КРОСС/ Газове, затоплящи климата, се изпускат в земната атмосфера и не се отчитат в официални декларации, показва разследване на Би Би Си.

Станции за наблюдение на качеството на въздуха в Швейцария са засекли големи количества определен вид газ, идващ от Италия. Според подадените от Италия документи в ООН обаче много малка част от този газ постъпва в атмосферата.

Нивата на някои емисии от Индия и Китай са толкова некатегорични, че експерти твърдят, че вероятността за грешка е плюс минус 100 процента.

Тези пропуски са по-голяма заплаха за Парижкото споразумение за климата от изтеглянето на САЩ от него, заявиха учени пред Би Би Си.

След ключовите разпоредби на документа, подписан от 195 страни през декември 2015-а, е изискването всяка една страна да представя декларация за емисиите си на парникови газове на всеки две години.

Но програмите за проби на въздуха, който записват нивата на тези газове, като тези във Великобритания и Швейцария, понякога допускат грешки и пропуски.

За първи път през 2011-а швейцарски учени публикуват данни за нивата на газ HFC-23, идващ от Северна Италия.

Между 2008-а и 2010-а те са отчитали проби на химикала, идващ от хладилната и климатичната промишленост и е над 14 000 пъти по-затоплящ атмосферата от въглеродния диоксид. Данните показват между 60 и 80 тона, изпускани всяка година, а в италианската декларация се казва, че се изпускат под 10 тона, а за определения регион - два или три.

Пред Би Би Си от италианската Агенция за околна среда са заявили, че данните в декларацията са коректни и в съответствие с разпоредбите на ООН и не признават швейцарските данни.

Между 10 000 и 20 000 тона от друг рядък и затоплящ газ - тетрахлорметан, нарушаващ озоновия слой и забранен в Европа от 2002, се изхвърля от Китай всяка година, твърдят швейцарските учени. Китай няма декларация за този газ, тъй като той е забранен и не бива да се изпуска.

Разследването на Би Би Си е открило и големи неясноти в декларациите за въглеродни емисии на немалко развиващи се страни.

Според учените в Швейцария без добра база данни, Парижкото споразумение няма да даде очаквания резултат и се превръща в празнословие без голям прогрес.