Забраната за земеделие и строителство край Калиакра остава
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Август 2017 13:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Забраната за земеделие и строителство край Калиакра остава

/КРОСС/ Заповедта на министъра на околната среда и водите Нено Димов, с която се въвежда забрана за земеделие и други дейности в части на защитена зона "Комплекс Калиакра", ще продължи да действа. Това обяви самият екоминистър Нено Димов след среща с всички заинтересовани страни по казуса. На нея присъстваха неправителствени организации, природозащитници, кметове от района, премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Валери Симеонов.

Димов обясни, че заповедта ще действа до момента, в който бъде подготвена нова такава.

„Заповедта за защитената зона „Комплекс Калиакра" ще продължава да действа до прецизирането на нова. Давам си сметка, че ще има работещо решение, когато се съхранява природата по европейски и български начин". Искам да седнем и да намерим онзи компромис, който ще бъде приемлив и за двете страни. Ако само едната страна е приоритетно представена, това трудно може да бъде защитено. Моето предложение е да имаме време до момента, в който договоря с местната общност и власт и след това с Брюксел конкретната заповед, да оставим действието на сегашната, за да не поемаме никакви рискове. Ако това не е приемливо, ще поемаме риск и ще видим какво ще процедираме", заяви Димов.

Преди да бъде издадена новата заповед, тя ще бъде обсъдена с кметовете от района, засегнатите страни и представители на Европейската комисия. Според Димов заповедта не е проблем, тъй като касае само част от проблема. Той не уточни докога ще бъде в сила настоящата заповед.

През юли Нено Димов забрани извършване на редица дейности в част от защитена територия "Комплекс Калиакра", където има понто-сарматски степи. Това обаче породи протести на земеделци, рибари и представители на туристическия бранш от крайморска Добруджа заради опасения, че рестрикциите в териториите от "Натура 2000" ще засегне поминъка им. Димов обясни, че забраната важи за много малка площ, която е предимно държавна площ и не забранява земеделие в Добружда, уточнява "Дневник".

След срещата в Министерския съвет беше обявено, че по казуса ще работят 4 работни групи. Те ще се занимават с проблемите при рибарството, земеделието, строителството и енергетиката.

Всички потърпевши от заповедта ще бъдат обезщетени или икономически, или с подобни имоти. Борисов уточни, че резервът на правителството по различните компенсаторни плащания е в размер на 20-30-40 млн. лв.