Картофената реколта по-слаба от миналогодишната
Секция: ИКОНОМИКА
15 Август 2017 09:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Картофената реколта по-слаба от миналогодишната

/КРОСС/ "Между 400 и 450 хиляди тона картофи годишно са необходими за българската трапеза. Тазгодишният добив на картофи у нас ще бъде обаче по-нисък от миналогодишния", обясни по БНР Венцислав Каймаканов, председател на Асоциацията на картофопроизводителите.

"Тази година ще успеем да подадем между 150 и 200 хиляди тона. Всичко останало, за съжаление, ще дойде от чужбина.

Като качество ще задоволи нашето население, но като количество - не. Цените може би в началото ще се движат както миналата година, но с тенденция за повишаване", посочи той.

Сред причините за по-слабите добиви тази година Каймаканов отбеляза: "Като изхождаме от климатичните условия и всичко това, което се случи - овлажняване в началото на кампанията, след това големите жеги напоследък, неуспешното поливане... Това ще доведе до много по-нисък добив. Около 80% ще бъде добивът тази година в сравнение с миналата година."

Тенденциите са за увеличаване на териториите, засявани с картофи. Венцислав Каймаканов съветва как да разпознаваме българските:

"Това, което се закупува до Нова година е или от Смолян, или от Самоков, или от наш национален добив. Това, което запазва да идва след Нова година, 90 на сто е вече от чужбина."