Протест с гайди и черешово топче срещу застрояване на Морската градина в Обзор
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Август 2017 10:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Протест с гайди и черешово топче срещу застрояване на Морската градина в Обзор

/КРОСС/ Жителите на Обзор излязоха на протест в опит да спасят Морската градина в града от застрояване, след като преди близо месец се оказа, че тя е станала частна собственост, предава БТВ.

Гайди и черешово топче от Сопот пристигнаха в града, за да подкрепят местните хора в битката им паркът да не се превърне в заден двор на 6-етажен хотел.

Преди около 10-ина години 600 кв. м от парка са продадени за жълти стотинки и после неколкократно препродадени между различни фирми на едно семейство.

Преди 3 г. те заявяват желание да оградят парцела и да строят. Община Несебър завежда дело, губи го на втора инстанция, предстои да се произнесе Върховният касационен съд.

„Продавач по сделката е Николай Трифонов, бивш кмет на Несебър. Той е извършил продажбата на имот, който е публична общинска собственост, без да е променен статутът на имота. За да може да угоди по-добре на купувача, той е прикърпил и едно парче от плажа, който е изключителна държавна собственост и въобще не подлежи на отчуждаване. Тоест такава сделка не може да съществува", коментира юристът Марин Божков, който е обществен наблюдател по делото.

Николай Трифонов обаче твърди, че сделката е законна, защото има решение на Общинския съвет за нея.

„Общинският съвет е в правомощията си да взема такива решения и той го е взел", коментира той.

„Има спор, за който не знам доколко е основателен - дали тази част от земята е публична или частна. В акта за общинска собственост изрично е записано „публична-частна", а предназначението е за изграждане на бар или дискотека. Това е така, защото още през 90-те години е направено квартална застроителна разработка, която отрежда терена, за нуждите на „Балкантурист" тогава, за увеселително заведение", допълни бившият кмет.

„След като това е така, няма как част от този парцел, да бъде публичен бар. На това основание през 2002 г. Общинският съвет е взел своето решение. То е влязло в сила, не е върнато от областния управител, процедурите са минали и не е обжалвано от никого от общинските съветници, процедурата е коректна", уточни Трифонов.