381 нови вида са открити при двугодишно изследване на Амазонка
Секция: ЛЮБОПИТНО
01 Септември 2017 08:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
381 нови вида са открити при двугодишно изследване на Амазонка

/КРОСС/ Изследователи откриха 381 нови вида по време на двугодишното си изучаване на региона на река Амазонка, съобщи BBC.

Според сведения от отдела по опазване на Световния фонд за дивата природа и Бразилския Институт за устойчиво развитие в Мимирауа на всеки два дена се открива средно по един нов вид. Но всички новооткрити животни са намерени в зони застрашени от човешка дейност, предупреждават учените.

Повече от 2 000 екземпляра са открите в периода между 1999г. и 2015г. Докладът, публикуван в Сао Паоло в сряда, е третият поред и покрива годините 2014 и 2015.

Какви видове са открити от изследователите?

216 неизвестни до сега растения
93 риби
32 земноводни
20 бозайници
19 влечуги
1 птица
Амазонската тропическа гора, най-голямата в света, е известна с разнообразието си от животински видове.

Рикардо Мело (Ricardo Mello), координатор на Амазонската програма на Световния фонд за дивата природа в Бразилия, споделя че самият факт, че изследователите все още откриват стотици нови видове е доказателство за това колко още работа за вършене има в района.

Но Мело предупреждава, че човешка дейност като фермерство и сеч поставя риск за флората и фауната на Амазонка.

"Всички отркити видове, всички 381, са в райони, където човечеството унищожава Амазонка. Това е много важно за нас, защото доказва, че нашите икономически дейности предизвикват изчезването на видове преди дори да бъдат открити", казва той.

Докладът се появява по време на разгорещени дискусии в Бразилия относно използването на природни ресурси за разработване на мини. В сряда съд прекрати правителствен указ, който ще отвори огромния резерват Ренка в източно Амазонка за рудодобив.

Декретът, подкрепен от президента Мишел Темер, е описан от опоненти, като "най-мащабната атака срещу Амазонка през последните 50 години". Правителството заявява, че ще обжалва решението на съда.