Внезапна маневра на турското правителство за изпращането на военни в Сирия и Ирак
Секция: СВЯТ
23 Септември 2017 15:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Внезапна маневра на турското правителство за изпращането на военни в Сирия и Ирак

/КРОСС/ Буквално в последния момент правителството на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) направи маневра и промени (подмени) съдържанието, акцентите формулировките на искания от Меджлиса мандат за изпращане на турски военнослужещи зад граница, предаде електронното издание на вестник „Джумхуриет". Вместо първоначалния вариант на определението „Ирак и северната част на Сирия", сега се посочва по-неопределеното „Сирия и Ирак"; което означава, че е смекчен тонът към режима на Башар Асад.
Исканото от правителството на ПСР разрешение ще бъде обсъдено и прието на днешното извънредно заседание на Меджлиса и трябва да бъде със срок от една година, считано от 30 септември, съобщава "Фокус".

В самата формулировка насроченият за 25 септември референдум за независимост на кюрдите в Северен Ирак се определя като „пряка заплаха за Турция" в 3 основни направления:

- действия за разделение на обществото на етническа основа;

- заплаха и нарушаване на регионалния мир, стабилността и териториалната цялост на отделните страни;

- опитите за провеждане на политика „на свършените факти" с извършените нелегитимни действия на терен.

Под влияние на процеса от Астана от текста са извадени фразите по отношение на Сирия. А именно, че „режимът в Дамаск извършва насилие над народа"; както и че „подкрепя терористичните групировки".
Има разлики и във формулировките на предишното дадено разрешение, които изтича на 29 септември, и сегашният искан мандат, който трябва да започне от 30 септември:

- вместо „Северният район на Ирак" - сега е само „Ирак";

- место „Северните части на Сирия", сега е само „Сирия";

- въоръжената Кюрдска работническа партия (ПКК) - сега е „ПКК и ДАЕШ";

- към ПКК и ДАЕШ като терористична организация е прибавена и Партията на демократичното единство (ПДС) с нейните Отряди за народна самоотбрана (ОНС) на сирийските кюрди (PYD-YPG).

На фона на тези корекции на официалната позиция на Анкара недоумение будят оценки на премиера Бинали Йълдъръм от 22 октомври 2016 година по отношение на лидера на иракските кюрди Масуд Барзани. Тогава турският премиер публично (в предаване на живо пред ТВ каналните CNN Türk, NTV, Habertürk, TV24, A Haber и TRT Haber) заяви, че Анкара ще си сътрудничи не с централната власт в Багдад, а „ще осъществява всякакво сътрудничество с автономната власт на Масуд Барзани, който е същинският собственик на този район", посочва още „Джумхуриет".