Цачева: Искаме независимият антикорупционен орган да заработи максимално бързо
Секция: ПОЛИТИКА
14 Октомври 2017 13:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цачева: Искаме независимият антикорупционен орган да заработи максимално бързо

/КРОСС/ „Искаме независимият антикорупционен орган да заработи максимално бързо". Това каза министърът на правосъдието Цецка Цачева по Дарик радио.

„Към момента всички тези структури работят, ще бъде несправедливо да се каже, че нямаме резултати. Все още онази ефективност, която очакваме като цяло, би се постигнала чрез една кодифицираща уредба. По-силният аргумент за тази необходимост от нови законодателни инициативи е в усещането на българските граждани, че все още има недосегаемост спрямо лица, заемащи висши публични длъжности, които обаче получават материални или нематериални облаги, които не им се следват. Дълбоко вярвам в необходимостта за един такъв закон със създаването на такъв независим орган. България вече извървя своя няколко годишен път в тази посока, защото по време на 43-тото Народно събрание направихме два опита по двата законопроекта", коментира Цачева.

По думите ѝ, това, което предлага законопроектът на левицата е, да се създаде един орган, който да разследва само корупционни престъпления. „Отчете се на КСНС, че има необходимост от подобряване на съставите. Предвиждаме освен за публичния сектор, да има състави в Наказателния кодекс, които да важат и за лица от частния сектор. Очакванията на Антикорупционния закон не са, че с него ще се извършат промени в Наказателния кодекс. Нито в правителствения законопроект, нито в този на левицата има преходни и заключителни разпоредби, с които да се променя Наказателният кодекс. Искаме този независим антикорупционен орган да заработи максимално бързо", допълни тя. Цачева подчерта, че категоричното ѝ убеждение е, че ръководството на този орган следва да се избира от Народното събрание.

Според нея, ще има много конфликтни ситуации, ако президентът избира председателя на антикорупционния орган.

„Президентът Плевнелиев за времето на неговия мандат е съставил 3 служебни правителства. По време на служебно правителство, ако този уж независим орган, назначен от президента, който отговаря и за управлението на служебното правителство, какво правим тогава, той от независим ще се превърне в инструмент на изпълнителната власт", каза още Цецка Цачева.