2000-годишната тракийска колесница от Караново развълнува Reddit (видео)
Секция: КУЛТУРА
16 Октомври 2017 09:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
2000-годишната тракийска колесница от Караново развълнува Reddit (видео)

/КРОСС/ Снимката на древната тракийска колесница от с. Караново заедно с костите на два коня и куче, бързо се издигна до върха на Reddit, съобщава НаукаOFFNews.

Днес, 16 октомври, за по-малко от три дена от публикуването си в Reddit на 13 октомври има повече от 72 000 харесвания и над 1400 коментара.

С темата се занимава и изданието Live Science, задавайки въпроса какво е толкова вълнуващото в това откритие?

Екип от археолози под ръководството на Веселин Игнатов от Историческия музей Нова Загора открива през 2008 г. дървена колесница на 2000 години. Тя е покрита с бронз и е била украсена със сцени от тракийска митология, които сега е трудно да се видят. Точната възраст не е сигурна и вероятно е около 1800 години.

През 2009 г. Игнатов и екипът му откриват зидана гробница, съдържаща останките на мъж, облечен в нещо, което изглежда е броня, в близост до колесницата. Човекът е погребан с няколко неща, включително златни монети, златни пръстени и сребърна чаша с изображение на гръцкия бог Ерос (римския еквивалент е Купидон). Той вероятно е бил благородник, дори може би владетел, който е живял в древна Тракия.

"Няма друга гробница с толкова много оръжия. Открихме парадни оръжия, гладиус, два комплекта копия с врязана украса, запълнена със стъкло, сребърни инкрустации и бисери, най-дългия откриван досега по нашите земи меч с дръжка и топка от слонова кост, махайри, плетена ризница, тока с 4 лебедови глави и сребърни пластини по колана. Натъкнахме се още на съдове за хигиена, ритуали, канделабър, уникален съд с чучур с глава на глиган, лапнал рог, който е без аналог, стъклена посуда, единствения у нас изцяло запазен стъклен ритон, 3 златни пръстена, единият от които е с образа на Юпитер-Амон, което го свърза с популярния в Египет и Нубия култ по онова време. Безспорно обаче най-ценната находка са двете сребърните чаши Боскореале. В цял свят от тях са открити само още около 12-13, като всяка от тях е уникално произведение на изкуството. Наскоро Британският музей закупи подобна такава чаша за 1,8 милиона лири, а тя нямаше нито позлата, нито дръжки като българските", обясни Веселин Игнатов пред OFFNews.

Погребенията с колесници като това често се срещат в България. Практиката благородниците да се погребват близо до колесници изглежда е започнала в България преди около 2500 години. Игнатов отбеляза в статия, публикувана през 2007 г. в списание Archaeologia Bulgarica, че тази практика е особено популярна по времето на Римската империя, продължило преди от около 2100 до 1500 години.

Въпреки че хората в някои други региони на Римската империя също понякога са погребвали своите благородници близо до колесници, тази практика е "несъмнено най-популярна и продължителна в Тракия", пише Игнатов в статията. "Във всички случаи, колесниците показват престиж, сила и власт", пише Игнатов, отбелязвайки, че колесниците вероятно са предназначени да бъдат използвани от починалия в задгробния живот.

По време на погребението конете, които са теглели колесницата, вероятно са били убити. Принасянето в жертва на боговете на животни като прасета, кучета, овце и елени е било правено, заедно с възлиянията (например с вино). Понякога, колесниците са били демонтирани или изпочупени преди да бъдат погребани, пише Игнатов.

Самата колесница е единствената открита с все още запазени дървени части. Тя е много рядка находка и поради големия диаметър на колелата - 1.2 метра.

Нейната украса включва фигурки на еросчета с разперени крила, които яздят митологично животно с тяло на пантера и опашка на делфин, както и статуетки на пантери.

"Хилядолетия наред колесниците са заравяни при фараони, императори, царе и благородници. В Египет има 10 бойни колесници, 7 от които - в гробницата на Тутанкамон. След това обичаят замира, но изведнъж в зората на новата ера се разпространява в Тракия. Така в Галия (римска област в Западна Европа) имаме 3 коли, 27 са в Панония (римска област в Централна Европа) и 246 колесници са намерени в Тракия. Но за огромно съжаление над 90% от тях са извадени от иманяри. Погледнете който искате аукцион по света и ще видите, че в него се продават части от колесници, които няма откъде другаде да се извадят, освен от България. Обикновено колесниците се заравят в плитки ями до могилите, които са пътеводен знак за иманярите, които идват с детекторите и понеже съдържат много метал в себе си, бързо ги намират и за една вечер взимат всичко с пазарна стойност", допълва археологът.

Тъй като погребенията с колесници нерядко имат скъпи погребални предмети, крадците се опитват да ги намерят и да продадат артефактите на черния пазар, отбеляза Игнатов. Това означава, че археолозите в България често се състезават да откриват погребенията преди иманярите да ги намерят и да ги ограбят.

video:https://www.youtube.com/watch?v=VV4XzIYDV0A