Цачева: Корупцията не може да се бори с един-единствен закон
Секция: ПОЛИТИКА
18 Октомври 2017 08:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цачева: Корупцията не може да се бори с един-единствен закон

/КРОСС/ Корупцията не може да се бори с един-единствен закон и България е парламентарна република, заради което бъдещият антикорупционен орган би следвало да се избира от Народното събрание. Това са изводите от думите на министъра на правосъдието Цецка Цачева, която даде интервю в предаването „Здравей, България" по „Нова телевизия" след вчерашния Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС).

„Противодействието с корупцията не дава достатъчно ефективни резултати. Обединихме се всички участници в КСНС. Доказахме необходимостта от създаването на нов закон, който да кодифицира разпиляната до момента нормативна уредба и създадените немалко органи. Към този момент в НС има внесени два отделни законопроекта.

Ако вчера КСНС бе постигнал общо становище по въпроса за антикорупционния орган, нали Ви е ясно, че с това се предопределя работата на Народното събрание, а в крайна сметка България е република с парламентарно управление", заяви Цачева.

По думите ѝ е могло да има общо становище, но във времето преди да бъдат внесени в НС двата законопроекта.

„В този смисъл КСНС с това становище на мен лично ми се струва закъснял във времето, тъй като обществото знае от юни месец, че се подготвят такива законопроекти, те бяха подложени на публично изследване. Едва когато те вече са в НС да се коментират отделни тези в двата законопроекта, е недопустимо в република с парламентарно управление. Г-н Радев няколко пъти изрично подчерта, че няма за цел взимане на страна по отношение на двата законопроекта, но така или иначе, ако се стигне до консенсус по отношение на спорните моменти - разследването и кой да назначава какъв да бъде органът едноличен или колективен, то тогава бихме предопределили. Корупцията не би могла да се пребори с един-единствен закон", допълни правосъдният министър.

Тя уточни, че са се обединили около необходимостта от комплексен подход и мерки, които включват противодействие на корупцията, превенция, разкриване, разследване и стигане до наказателно преследване. Според нея не всяко нарушение е престъпление и не бива да се слага знак за тъждество между корупцията и корупционните престъпления.