След прегласуване парламентът пребори ветото на президента върху Закона за отбраната и въоръжените сили
Секция: ПОЛИТИКА
19 Октомври 2017 11:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След прегласуване парламентът пребори ветото на президента върху Закона за отбраната и въоръжените сили

/КРОСС/ Парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху Закона за отбраната и въоръжените сили, предава „Фокус".

Депутатите гласуваха със 131 гласа „за", 71 „против" и 20 „въздържали се".

Първоначално ветото на президента бе прието със 117 гласа „за", 73 „против" и 21 „въздържали се". Депутатът Данаил Кирилов от ГЕРБ направи процедурно предложение за прегласуване с мотива, че не всички народни представители са успели да гласуват. След процедурата законът отново бе приет. С така приетото решение депутатите отхвърлиха наложеното от президента вето.

Законопроектът бе приет на второ четене на 27 септември. С него се въведоха изисквания при назначаването на постоянен секретар на отбраната, като съгласно приетия закон на този пост се назначава държавен служител с професионален опит не по-малко от 8 години и 4-ти старши ранг. Другото изискване, срещу което президентът възразява, е началникът на отбраната да е изпълнявал ръководна длъжност в държавна администрация не по-малко от 3 години, от които не по-малко от 1 година в Министерството на отбраната. Поради ветото на държавния глава от 6 октомври депутатите разгледаха промените наново. Ветото вече бе преодоляно от Парламентарната комисия по отбрана.

По време на дебатите депутатът от БСП Николай Цонков заяви, че подкрепят ветото на президента, тъй като мотивите му са аргументирани, мотивирани и основателни. Според него промените не водят до усъвършенстване на правомощията на постоянния секретар на отбраната, а точно обратното.

Народният представител от ГЕРБ Пламен Манушев подчерта, че промените в Закона за отбраната не целят да се противопоставят на президента, а да няма партизанщина при назначаването на секретаря на отбраната. Според него чрез промените в Закона за отбраната и въоръжените сили ще се издигне авторитетът на Комисията по отбрана и на българския генерал. По отношение на представянето на генералите в Комисията по отбрана, вицеадмирал Манушев каза: „Тяхното представяне в Комисията по отбрана е заради авторитета на Комисията по отбрана, за да може тя да познава и по физиономия българския генерал, а те не са толкова много, те са 34 души. Да може да види не само как изглеждат, а да ги чуе какво говорят". Според него не могат в това Народно събрание да вкарват някакво съмнение в българския народ, че са нещо лошо. „Напротив това е храмът на демокрацията", каза още Пламен Манушев.

Председателят на Комисията по отбрана и депутат от ГЕРБ ген. Константин Попов зави, че няма нищо лошо да има висш офицерски състав. „Нима всичко трябва да става на тъмно? С този акт ще дадем видимост на процесите, които текат във въоръжените сили. Не искаме НС да абдикира от възможностите си. Напротив, то трябва да има възможности, осигурени по един законов, правов ред", посочи той.