Руски хеликоптер падна край арктическия архипелаг Шпицберген
Секция: Русия
26 Октомври 2017 19:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руски хеликоптер падна край арктическия архипелаг Шпицберген

/КРОСС/ Норвежки спасителни екипи издирваха днес следобед руски хеликоптер "Ми-8" с осем руски граждани, паднал в морето край арктическия архипелаг Свалбард (Шпицберген), предадоха Ройтерс и ТАСС.

По думите на Торе Хонгсет, ръководител на координационния център за спасителни операции, в обследвания район има лоша видимост, без вятър, но силно вълнение. "Търсим физически хеликоптера", каза той пред норвежката телевизия Те Ве 2.

По предварителни данни машината е летяла от селището Пирамиден за крайбрежното селище Баренцбург. Хеликоптерът е паднал в океана на 2-3 км от предвидената крайна точка на полета. Пилотите не са подавали сигнал за бедствие и мястото на вероятната катастрофа не е установено. Сигналът за изчезването е бил подаден в норвежкия спасителен център в 15.35 ч. местно време.

Авиокомпанията "Конверс авиа", която притежава хеликоптера, каза, че той е адаптиран за полети в северните ширини, и че екипажът му е бил опитен.

Разположеният на около 700 км от бреговете на континентална Европа архипелаг Свалбард (Шпицберген) се управлява по силата на договор от 1920 г. Суверенитетът върху островите е на Норвегия, но на всички други страни по договора - над 40 на брой - е разрешено да имат там бизнес и да експлоатират природните ресурси.

Руската каменовъглена компания "Арктикугол" оперира една мина в Баренцбург, в която работят руснаци и украинци.