/КРОСС/ Служители от министерството на образованието на България ще се присъединят към разработката на украинските си колеги на новите учебници, програми и курсове за повишаването на учителската квалификация за всички училища с изучаване на български език в Украйна. Това бе съобщено от украинското министерство на образованието и науката след срещата на министрите от двете страни, предаде ТАСС.
„Ние сме готови да сътрудничим и да участваме активно в развитието на образованието на българското малцинство в Украйна, а също така да способстваме изучаването на нашия език във вашата страна", заяви българският министър на образованието Красимир Вълчев.
На свой ред неговият украински колега Лилия Гриневич подчерта, че Киев винаги е открит и готов към приятелско сътрудничество със съседите си. „Ние сме благодарни на България за последователната ѝ подкрепа към Украйна на всички равнища. Радваме се, че имаме такива партньори. Също искам да подчертая, че законът „За образованието" е закон на новите възможности, в частност за българското малцинство, той дава възможност качествено да подобрим образованието за всяко украинско дете", добави тя.
От пресслужбата на украинското министерство отбелязват, че документът, с който ще бъде скрепено сътрудничеството, ще бъде подписан в скоро време в България.