Захариева: Важно е да живеем в стабилен район с демократични съседи
Секция: ПОЛИТИКА
02 Ноември 2017 19:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Захариева: Важно е да живеем в стабилен район с демократични съседи

/КРОСС/ Важно е да живеем в стабилен регион с демократични съседи. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в предаването "Още от деня" по БНТ. Захариева заяви, че по време на председателството на България на Съвета на ЕС страната ни ще се стреми към това регионът да е стабилен, а съседните ни държави да са демократични и проспериращи. Тя изрази надеждата, че договорът с Македония ще бъде ратифициран следващата седмица в Народното събрание.

По въпроса с името на Македония, Екатерина Захариева заяви, че България отдавна е признала държавата под името Република Македония.

"Важно е да се срещат хората, да подобрим инфраструктурата между двете държави. 500 хил. македонски граждани посещават България, а 350 хил. българи ходят в Македония. Въпросът е как ще се прилага този договор. От управляващата опозиция езикът към България е съвсем различен. Силният национализъм и кампанията срещу съседите показаха, че не водят до резултати", коментира тя.

Екатерина Захариева заяви, че ще се сформира комисия за историята, като целта ще е да не се политизира.
Вицепремиерът подчерта, че за интеграцията на Западните Балкани отговорност трябва да поемат и европейските лидери, за което има сигнали.

"Постигнахме силна подкрепа от страна на европейските институции. Посланието ни е, че не можем да направим реформите вместо тях. На Балканите не сме най-развитият регион, така че целта не е да се самоизтъкваме, а целта е да помогнем с каквото можем", отбеляза Захариева.

Според министъра на външните работи хората разбират важността на Европредседателството и интеграцията на Западните Балкани.

"Ротационното председателство е веднъж на 14 години и не се знае дали ще продължи. Все повече чувам от хората темата Западни Балкани и те разбират, че това е добро за България", каза още Захриева.

По въпроса за правосъдната реформа Екатерина Захариева отбеляза, че от Европа се очаква напредък по важните обществени дела, като добави, че единствено приемането на Антикорупционния закон няма да е достатъчно.

Захариева заяви, че при посещението си в Молдова е останала впечатлена от това, че 50-те хиляди наши сънародниците там са запазили езика си, макар че той е бил забранен да се изучава в училище до преди 20 години.

„Те поискаха по-близки връзки с България. На това консулство не гледаме като на консулство, а като на център на българската култура, сближаване на бизнеса. Те са с български произход и наистина са много щастливи, защото отворихме консулството бързо. Благодарих и на молдовското правителство", допълни министърът на външните работи по повод на новооткритото консулство в Тараклия.

Тя подчерта, че е нужно българските фирми да инвестират в Молдова, като допълни, че 16 фирми са проявили интерес за срещи с бизнеса там. Според нея е важно и българският бизнес да развива там работна ръка, която може да се използва у нас.