Асланов: Единствената реформирана система е корупцията
Секция: Анализи
09 Ноември 2017 09:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Асланов: Единствената реформирана система е корупцията

/КРОСС/ България е с най-високи косвени данъци в Европейския съюз. Единствената реформирана система е корупцията - тя работи по ясни правила. Гражданите ги разбират дори на битово ниво. Това заяви социологът Юрий Асланов в студиото на БНТ в коментар за Бюджет 2018 преди обсъждането му в пленарна зала.

„Годината, когато икономиката расте, в Бюджета отново залагаме дефицит и увеличаване на данъците с 450 млн. лева", каза икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Думите му веднага бяха оспорени от проф. Христина Вучева, но Петър Ганев продължи да изрежда отделните пера в бюджета и защити тезата си, че се планира увеличение на данъците и рекорден ръст, а в бюджета се залага дефицит.

„Когато си в растеж, трябва да спестяваш", допълни Ганев.

Според проф. Вучева, увеличението на акцизите е свързано с поет ангажимент още от влизането ни в ЕС през 2007 г. Относно заложеното число инвестиции, тя разкритикува, че никой, дори от депутатите, не пита какво се крие зад това число, което може да стане източник на корупция.

"Никой от депутатите не пита какво се крие зад това число - едва ли има 1 млрд. лева инвестиции, които могат да бъдат описани подробно. Останалото е резерв. Това е източник на корупция", смята тя.

„Нямаме състоятелен подход за планиране, за свързани програми, които да показват смисъла на тези 2,5 млрд. за инвестиционни разходи", допълни проф. Вучева.

„Истината е, че инвестиционните разходи са буфер", допълни Петър Ганев от ИПИ.

„В капиталовата част се правят някои действия, които са неясни", стана ясно от думите му.
Според него монополът на Здравната каса създава условия парите, насочени за там, да бъдат усвоени за други дейности.

Според Асланов, да наливаш пари в здравеопазването сега е безсмислено - те ще бъдат откраднати.

„Какъв е смисълът да направим бюджетен разход", запита риторично той.

Проф. Христина Вучева обясни, че най-високият дял се дава за т.нар. икономически услуги, които са извор на корупция. Тези въпроси няма да бъдат дискутирани, за да променят погледа на управляващите към ефективността на сферите, за които определят пари, допълни проф. Вучева.

Въпреки това тя определи Бюджет 2018 като крачка напред.

„Добро решение е, когато се дават повече пари чрез бюджета в ситуацията, която се намира страната ни. Не е добре, че отново се дават пари за структури, институции без да има поглед върху ефективността и върху решаване на политики, каза тя и даде пример, че образованието е на четвърто място".