Ниско радиоактивен облак преминал над Европа
Секция: Наука
10 Ноември 2017 10:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ниско радиоактивен облак преминал над Европа

/КРОСС/ Облак с ниска радиоактивност е преминал над Европа през последните седмици, сочат данни на Френския институт за ядрена безопасност. Според тяхното проучване в облака се е съдържал радиоактивния радионуклид Рутений-106.
Предполага се, че причината за радиоактивността е резултат от инцидент в ядрен обект в Русия или Казахстан, станал в края на септември.

От агенцията поясняват, че съдържанието на Рутений-106 е над нормите, но е далеч под праговете, отвъд които може да бъде заплаха за здравето на хората и околната среда.

Рутений-106 е рядък преходен метал от групата на платината. Намира се свързан с руда на платина и се използва за катализатор на някои платинени сплави.

Още при първите резултати, показващи наличието на радиоактивния елемент в атмосферата, Френският институт е мобилизирал всичките си средства, за да следи ситуацията. Облакът е засечен над Франция в периода 27 септември - 13 октомври.
Замервания от други европейски станции за ядрена безопасност сочат, че от 3 октомври Рутений-106 е засечен над много европейски държави.

От френската агенция разпространиха и карта, на която се вижда откъде е минал радиоактивният облак.
От агенцията са категорични, че не може да става въпрос за инцидент в ядрена централа, например, тъй като проверка на Международната агенция за атомна енергия не е установила подобен случай във въпросния период.

Рутений-106 се използва в преработката на ядрено гориво, както и в медицинските центрове за радиотерапия.
Съдържанието на Рутений-106 в атмосферата постепенно намалява, като по последни замервания вече не може да бъде открит в атмосферата.

В доклада е посочено още, че количеството Рутений-106, което е било изхвърлено в края на септември на мястото на инцидента, е много голямо - между 100 и 300 терабекерела.

„Ако това количество радиоактивен елемент беше изпуснато във Франция, то би наложило задължителна евакуация в радиус около източника", посочват от агенцията.

В доклада пише още, че конкретно за Франция няма заплаха за внасяне на радиоактивни храни от този регион.

От МОСВ съобщиха, че в периода 29 септември – 4 октомври 2017 г. в аереозолните проби от стационарните мониторингови пунктове от Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС) е измерена специфична активност на техногенния радионуклид рутений 106. Данните от шестте пункта в Бухово, с. Яна, Бургас, Враца, Плевен и Монтана са били своевременно публикувани на страницата на Изпълнителната агенция по околната среда и водите (ИАОС) в раздел „Атмосферна радиоактивност“.

Експертите са уточнили, че измерените стойности са значително по-ниски от допустимата средногодишна специфична активност за рутений 106, която е 1900 mBq/m3 съгласно Наредбата за основните норми за радиационна защита.

На 6 октомври т. г. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е обяснила, че в няколко европейски държави, между които и България, през последните дни са регистрирани следи от рутений 106 в атмосферния въздух.