БСП е против промяна в Конституцията. Нинова обаче внася предложението в парламента заедно с ГЕРБ
Секция: ПОЛИТИКА
18 Ноември 2017 17:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП е против промяна в Конституцията. Нинова обаче внася предложението в парламента заедно с ГЕРБ

/КРОСС/ Пленумът на БСП реши партията да започне разговори с останалите политически сили за преразглеждане на приватизационни, реституционни, концесионни и всякакви скандални сделки, за да се потърси отговорност на съпричастните към тях. Така левицата отчасти подкрепи инициативата на ГЕРБ за отпадане на давността за разследване на приватизацията, но категорично е против начинът, по който от управляващата партия предлагат. А именно чрез промяна в Конституцията. Въпреки това Корнелия Нинова получи мандат също да внесе за разглеждане в парламента предлаганата промяна в основния закон, но от становището на БСП става ясно, че тя само ще даде председателския си подпис, но така както и цялата партия, тя няма да гласува за нея. Това реши Националният съвет на БСП на днешното си заседание, на което основна тема бе предложението за промяна в Конституцията.

Ето и какво гласи позицията на БСП:

Позиция на Националния съвет на БСП по предложение за промяна в Конституцията на Република България
1.Възлага на Изпълнителното бюро на Националния съвет на БСП и ръководството на парламентарната група на „БСП за България" да инициират разговори с други партии за резултати от приватизацията, реституцията, концесиите, обществените поръчки и ролята на „силовите групировки" през годините на прехода. На тази основа да се направят предложения за предприемане на необходимите мерки за преразглеждане на определени скандални сделки, за отговорност на тези, които са съпричастни към тях и за промяна на досегашната икономическа политика.

2. Не подкрепя предложенията на ГЕРБ за допълнение на Конституцията на Република България, като противоречащо на принципа на правовата държава и на европейското право, непригодно да постигне реално възмездие, а целящо да подведе българските граждани и да отклони вниманието от актуалните прояви на корупция.

3. Възлага на парламентарната група на „БСП за България" да предложи:
-изслушване на министъра на икономиката за стойността на приватизираните активи, за постъпилите средства и за резултатите от следприватизационния контрол;

- изслушване на главния прокурор за броя на наказателните производства, свързани с приватизацията, за осъдителните присъди по тях и за броя на погасените по давност дела.

- председателят на Народното събрание да възложи на Законодателния съвет към парламента да даде становище по направеното предложение за промяна в Конституцията.

4. Дава мандат на председателя на партията да подпише като съвносител предложението за допълнение в Конституцията във връзка с отпадане давността за престъпленията при или по повод приватизацията.