Изследване: Първенци сме по полови стереотипи в ЕС
Секция: ЛЮБОПИТНО
21 Ноември 2017 12:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изследване: Първенци сме по полови стереотипи в ЕС

/КРОСС/ Българите са на първо място в Европа по споделяне на мнението, че най-важната роля на жената е да си стои вкъщи. Цели 81% от хората у нас смятат, че жената основно трябва да бъде домакиня и да се грижи за семейството. В другия край на класацията са шведите, от които едва 11% са съгласни с това виждане. Това сочи ново проучване на "Евробарометър" за половото равенство в Европейския съюз.

Средният европейски показател по въпроса е 44% в полза на твърдението и 54% против.

Страната ни оглавява европейската класация и по патриархално възприятие на ролята на мъжете - отново 81% от българите смятат, че най-важната задача на мъжа е да печели пари. Най-малко това мнение споделят отново скандинавските държави - Швеция и Дания.

България е на първо място и по друг предразсъдък за мъжете - че не е приемливо те да плачат. От цяла Европа именно българите най-малко признават правото на мъжете да са слаби и да плачат- 32% намират това за неприемливо.

България попада в непрестижния топ 5 на държавите, които са против мъжете да ползват отпуск по бащинство след раждането на дете. Голяма част от гражданите на Унгария (56%), Чехия (58%), Румъния и Словакия (62%), Хърватия (66%) и България (68%) не одобряват мъжете да взимат отпуск по бащинство. На противоположното мнение най-отчетливо са отново скандинавските страни - Швеция (96%), Финландия (95%) и Дания (93%).

Българите са и едни от най-убедените в Европа, че е по-вероятно жените да взимат решения, базирани на емоции. Най-много с това схващане са съгласни унгарците (87%), както и чехите, словаците, българите и латвийците (83%).

Така според изнесените данни България е на първо място по полови стереотипи в ЕС, следвана от Унгария и Литва.

Противоположно на горните данни, голяма част от българите (64%) смятат, че в политиката у нас е постигнато полово равенство. Същото е масовото мнение и за половото равенство в работната среда у нас - 67% от българите са отговорили положително на този въпрос.