Пенчо Милков: Не може да се приемат прибързани мерки за отваряне на българския пазар за чужди работници
Секция: ПОЛИТИКА
23 Ноември 2017 11:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пенчо Милков: Не може да се приемат прибързани мерки за отваряне на българския пазар за чужди работници

/КРОСС/ „Отчитаме, че вече в България има недостиг на работници и това се дължи както на голямата миграция на българи, така и на демографската катастрофа. Същевременно обаче, не е направено необходимото проучване. Не може да се приемат, прибързани и на парче, мерки по отношение на проблем, който трябва да се реши след обективен анализ и при напрягане на научния и интелектуален капацитет на нашето общество". Това заяви народният представител от „БСП за България" Пенчо Милков от парламентарната трибуна.

Той обясни, че между първо и второ четене на Закона за МВР са били внесени текстове, с които се цели промяна на два закона - за чужденците в Република България и за трудовата миграция и трудовата мобилност, които регулират достъпа до българския пазар на труда на лица от трети държави. „Това са отношения в обществото, които нямат връзка със закона за МВР. Двата големи български синдиката са решително против, което се вижда от протокол от обсъждания в Националния съвет за тристранно сътрудничество", допълни Милков.

По неговите думи представителите на работодателските организации, както и специалисти в областта, в свои изказвания и становища в последните години формулират проблема за липсата на работна ръка и квалифицирани кадри, но липсва обективен и цялостен анализ за параметрите на проблема.

„Няма как да не се види, че отварянето на трудовия пазар в България има отражение върху друг голям проблем пред нашето общество - демографската криза. Свързан проблем е износът от България на все повече квалифицирана работна ръка - според изследване на БАН се увеличава делът на българите в чужбина с висше образование", подчерта той. По неговите думи БАН прави извод, че демографията и образованието са пряко свързани.

„Трябва да се предприемат мерки за отваряне на трудовия пазар, но те не бива да бъдат самостоятелни, извън един комплекс от мерки - ограничаване на трудовата миграция на българите, особено на високо квалифицираните ни съграждани, повишаване на възнагражденията от българските работодатели за труд, за който в други държави българските работниците получават повече, обвързване на българското образование с икономиката", каза още Пенчо Милков.