Шефът на Агенцията на хората с увреждания: Промените в ТЕЛК-овете ще облекчат системата
Секция: Здраве
24 Ноември 2017 09:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шефът на Агенцията на хората с увреждания: Промените в ТЕЛК-овете ще облекчат системата

/КРОСС/ В медицинската експертиза ще бъдат направени сериозни промени, свързани с това как хората да бъдат диагностицирани и как да бъде определяна вида и степента на увреждане. Това каза в сутрешния блок на БНТ "Денят започва" Минчо Коралски, изпълнителен директор на Агенцията на хората с увреждания.

Той допълни, че новото предложение във всички големи болници да има комисии, които на място да дават веднага степен на увреждане без да се ходи на ТЕЛК, което ще облекчи системата. Предвижда се и промяна в статута на лекари, които са в ТЕЛК.

По думите на Минчо Коралски методиката ще бъде променена, така че хората да не се разкарват, когато е ясно, че в здравето им не може да настъпи промяна.

„Очевидно е, че една жена с инсулт, пареза на ръката или крака не може да работи като медицинска сестра, още повече в родилно отделение. Ето защо в момента се разработва една концепция, която ще позволява да се оценява състоянието на човек спрямо работата, която извършва, за да може той или да получи пенсия, или да бъде пренасочен към друга работа с оглед на неговите индивидуални особености и на неговата работа", коментира Коралски.

Според изпълнителния директор на Агенция за хора с увреждания някои хора незаслужено получават етикет "нетрудоспособен". По думите му връзването на информациите на НЕЛК и ТЕЛК с информацията в Здравната каса ще позволи и създаване на електронните здравни досиета, да се проследи цялостното състояние на човек в един по-дълъг период и да се види дали всъщност това увреждане е в резултат на здравен проблем или на фалшифицирани документи.

Минчо Коралски смята, че промените ще дадат обективна информация, която да позволи и обективна оценка на състоянието на хората с увреждания.