3,8% по-високи пенсии от средата на 2018 година
Секция: ИКОНОМИКА
29 Ноември 2017 12:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
3,8% по-високи пенсии от средата на 2018 година

/КРОСС/ Депутатите започнаха разглеждането на законите за бюджета за следващата година с този за Държавното обществено осигуряване (ДОО).

Парламентът прие рамката на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 година в размер на малко над 11 млрд. лв.

В бюджета се увеличава размерът на осигурителната вноска за Фонд „Пенсии" с един процентен пункт - 19,8 на сто за родените преди 1 януари 1960 г. и 14,8 на сто за лицата, родени след 31 декември 1959 г.

Бюджетът предвижда от 1 януари 2018 година процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула да се увеличи от 1.126 на 1.169, в резултат на което всички пенсии ще бъдат увеличени с 3.8 на сто от 1 юли.

Минималната пенсия ще е 207,60 лв., а максималната - 910 лв.

Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, не се осъвременяват, а се преизчисляват с новия процент за всяка година осигурителен стаж - 1,169. Приетият бюджет на Фонд „Пенсии" е с излишък от 3,921 млрд. лв. Парламентът отхвърли предложенията на ДПС и БСП за увеличение на бюджета на фонда.