Неков: Визията на Еврокомисията за бъдещето на ОСП не е добра за България
Секция: ПОЛИТИКА
30 Ноември 2017 08:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Неков: Визията на Еврокомисията за бъдещето на ОСП не е добра за България

/КРОСС/ Еврокомисията не дава гаранции, че дори след 20 години членство в ЕС ще има равни субсидии за българските и за западните производители

„Европейската комисия не обещава изравняване на субсидиите в страните от Западна и от Източна Европа за периода 2021-2028 г. Това означава, че дори и след 20 години еврочленство българските фермери няма да бъдат третирани наравно с тези от другите страни." Това коментира българският евродепутат Момчил Неков по обявената вчера следобяд визия на ЕК за бъдещето на земеделието и храните след 2020 г.

От около месец в общественото пространство циркулира черновата на документа. В него Еврокомисията твърдеше, че „ОСП трябва да продължи намаляването на разликите в субсидиите по линията Изток-Запад". В публикуваната комуникация вчера, ЕК смята, че „трябва да бъдат намалени разликите между държавите членки с помощта на ОСП. "Това е лош сигнал, защото липсва ангажимент към България, Румъния и другите държави от Централна и Източна Европа. Несправедливостта към тях ще продължава през идните поне още 10 години. Техниката, която се ползва у нас, е на западни цени, горивата и транспортните разходи са на западни цени, конкурираме се за същите пазари и потребители, но за западните производители ЕС дава една субсидия, а за нас - три пъти по-малко. Това ми споделят българските производители като се сравняват с гръцките си колеги например" заяви Момчил Неков след дискусията вчера.

Европейската комисия публикува своята визия за бъдещето на земеделието и храните след като проведе обществена консултация сред близо 322 000 заинтересовани страни - фермери и организации в ЕС. Очаква се комуникацията от тази седмица да бъде основата на законодателните предложения за ОСП, които ЕК ще предложи през втората половина на 2018 г.