Български студенти на второ място в света в престижно състезание по биология
Секция: Наука
30 Ноември 2017 13:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Български студенти на второ място в света в престижно състезание по биология

/КРОСС/ Осем студенти от биологическия факултет на Софийския университет и от Медицинския университет в София завоюваха второ място на едно от най-престижните състезания по синтетична биология в света, съобщава БНР. Студентското състезание се проведе в Бостън от 9-и до 13-и ноември. Участваха 310 отбора от 44 страни.

Синтетичната биология е сравнително младо направление, за България е изключително ново, каза участничката в българския отбор Илка Цветкова от Софийския университет.

„Идеята е чрез дадени конструкти и организми да можеш да създадеш нещо, което желаеш, т.е. организмите да могат да продуцират дадени белтъци или витамини - ти да ги накараш те да правят това, което ти е необходимо и може да се приложи в индустрията. Нашият проект беше застъпен именно в това направление. Ние целяхме нашият продукт да е приложим във фармацевтичните компании, хранително-вкусовата промишленост, медицината. Той е иновативен и много по-евтин по отношение на консумативи и получаване на самите продукти", коментира Илка Цветкова.

Ние сами си набавихме спонсори, но за щастие само за консумативи, каза Борян Спасов от Медицинския университет, който също е част от българския отбор. Той каза още:

„Това е идеята на състезанието - не само да си направим сами проект, но и да си търсим сами финансиране, също и една много основна част в състезанието - да се разпространим, т.е. - направихме много публични изяви, показахме на хората какво правим".

Това е второто световно отличие за българските студенти. Миналата година те спечелиха бронзов медал. Тогава българите спечелиха състезанието, като успяха да копират способността на организъм на 500 милиона години, наречен бавноходка. Тя оцелява в много драстични условия като радиация, много ниски или високи температури. Студентите пренасят тези способности в нашата родна бактерия лактобацилус булгарикус, като по този начин правят бактерията още по-издръжлива.