Цецка Цачева: Докладът за напредъка на България в реформирането на сигурността и правосъдието е обективен
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Декември 2017 08:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цецка Цачева: Докладът за напредъка на България в реформирането на сигурността и правосъдието е обективен

/КРОСС/ Тонът на евродоклада за България относно напредъка на България по отношение на реформите в сферите на сигурността и съдебната система е обективен. Правилно се отчитат извършените до момента действия за изпълнение на 17-те препоръки, които бяха записани в доклада от началото на годината. Това каза в сутрешния блок на БНТ „Денят започва" Цецка Цачева, министър на правосъдието. Тя добави, че последния доклад също така правилно е отчел забавянето по изпълнение на препоръките и мерките заради служебния кабинет и организирането на предсрочните парламентарни избори.

Перспективата и мерките от наша страна обхващат период до края на 2018 година, когато се очаква следващия доклад на ЕК. Към този момент ще има повече конкретика за това как действат нормите, които в момента се осъществяват, каза още Цецка Цачева.

По отношение на равнопоставеността на "тримата големи" в съдебната власт - главен прокурор, председател на Върховен касационен съд и председател на Върховен административен съд, Цачева каза, че е създадена работна група и към този момент се проучва опита на държави членки на ЕС, които са близки по устройство в съдебната система. Ние работим със зададените параметри, които Конституцията дава. В рамките на още месец бихме могли да излезем с предложение за законодателни инициативи, за да удовлетворим очакването да има равнопоставеност между "тримата големи" в съдебната власт. Към този момент те не са безконтролни, в промените за закона съдебна власт са предвидени правила за тяхна дисциплинарна отговорност, коментира Цачева. Те могат да дават обяснения и пред Висшия съдебен съвет, в качеството си на негови членове.

Утре започва второ четене по антикорупционния закон, до края на годината той следва да бъде приет. Предвидени са и промени в Наказателния кодекс срещу корупционни престъпления и срещу групи за организирана престъпност. Това е посочено и в препоръки на ЕК. Няма препоръка, по която да не се работи, това се отчита и в доклада, коментира правосъдният министър.