Около 100 пациенти с рядко заболяване остават без лечение заради мораториума върху новите лекарства
Секция: Здраве
14 Декември 2017 19:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Около 100 пациенти с рядко заболяване остават без лечение заради мораториума върху новите лекарства

/КРОСС/ Пациенти с рядко заболяване остават без животоспасяваща терапия заради забраната Здравната каса да плаща нови медикаменти. За това предупреди националният консултант по пулмология професор Коста Костов пред БНТ. Става въпрос за заболяването белодробна фиброза, с което по думите на проф. Костов са диагностицирани около 100 души, а единствените медикаменти, които могат да удължат живота им, в момента не се плащат от Здравната каса.

Заболяването е нелечимо. Според лекарите развитието на болестта обаче може да се забави с 2 нови медикамента. Те не се заплащат от Здравната каса. Цената на единият е 4500 лева и стига за един месец.

„Това заболяване е нелечимо. Не мога да дишам! Все повече се влошавам! Няма лечение!", разказва болният от белодробна фиброза Тодор Тодоров.

В момента той получава лекарството като подарък от фирмата производител. Но се надява Здравната каса да започне да го плаща.

„В края на краищата осигуровки сме плащали. Иска ни се да живеем и ние. Ако го има това лекарство. Просто животът ми си отива", допълва той.

Без адекватно лечение пациентите умират след 4-5 години, обясни националният консултант по пулмология. Животоспасяващите медикаменти нямат заместители и се прилагат в много европейски държави. У нас се водели преговори НЗОК да започне да ги плаща от следващата година.

"Моят апел към институциите е точно те да бъдат изведени от мораториума. И на тях да им се даде ускорен шанс да се домогнат до това лекарство, защото докато изтече този мораториум, тяхната болест много бързо и много фатално ще напредне", обяви проф. Костов.

От здравното министерство отказаха коментар. Неофициално се твърди, че се търсят възможности за осигуряване на нови медикаменти за пациентите с редки заболявания, които нямат алтернативно лечение. Една от възможностите е болните да се включат в така наречените "състрадателни програми" и лечението им да е за сметка на фармацевтичните компании. Според експерти,обаче, тази мярка се прилага само при разработване на нови лекарства, които са в процес на изпитване.