Патриархът: Не само софиянци, а всички свеждаме чела в този ден пред подвига на жертвите, дали живота си за свободата ни
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Януари 2018 11:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Патриархът: Не само софиянци, а всички свеждаме чела в този ден пред подвига на жертвите, дали живота си за свободата ни

/КРОСС/ Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит оглави Благодарствен молебен в митрополитския храм „Света Вмца Неделя" по повод 140-годишнината от освобождението на София от османска власт. Превземането на града от руските войски, водени от ген. Йосиф Гурко е ключово за изхода от Руско-турската война и последвалото Освобождение на цяла България.

По този повод в столицата бяха предвидени множество инициативи, които да отбележат знаменателната годишнина. От 10:30 часа от храма тръгна Литийно шествие до паметниците на Генерал Гурко, Цар Освободител и Българския опълченец, където бяха поднесени цветя и венци в памет на загиналите в битките за освобождение. Всички храмове, покрай които премина литията огласяха Столицата с празничен звън на камбаните си. Пред трите паметника ще бе отслужена заупокойна молитва за загиналите за свободата на отечеството ни в Руско-турската освободителна война.

Преди това пък патриархът отслужи Благодарствения молебен.

„Всяка година, в първите дни на Новолетието, нашата красива столица и престолен град София отбелязва едно от най-паметните събития в своята хилядолетна и изпълнена с превратности история - освобождението си от вековното иноверно иго и полагане началото на своя нов, обновен и свободен живот", бяха първите думи на Негово светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит на Благодарствения молебен.

По думите на патриарх Неофит освобождението на София е органична част от голямата победа на руската армия, започнала още с Плевенската епопея от декември 1877 г. и достигнала своето увенчаване на 3 март 1878 г. с победния край на войната за освобождението на цяла България, предава „Фокус".

„Ето защо в този паметен ден не само софиянци, но и всички православни българи отново свеждаме чела пред подвига на стотиците и хиляди свидни жертви: руски, български, финландски, румънски, беларуски, украински и други воини, дали живота си за свободата, на която продължаваме да се радваме и днес.

Прекланяме се пред тяхната вечна памет и молитстваме за тях пред Всеподателя, засвидетелствайки така нашата дълбока благодарност и признателност, братската ни в Христа любов и продължаващите във времето вековни духовни връзки, завещани нам от нашите предци, които и днес продължават да укрепват духовно Православните ни църкви и народи", допълни той и добави, че с тези мисли и чувства в душите и сърцата си и тази година в празничния ден на освобождението на София, с духовна радост е бил извършен благодарствения молебен, отслужен за първи път тук, в митрополитския катедрален храм преди точно 140 години.

„В деня, когато според църковното предание в спомен за това събитие, заедно със свободата ни, в храма е донесена от Русия и поставена за поклонение и светата икона на Божията майка „Всех скорбящих радост". Драгоценен молитвен дар от освободителите ни и свидетел на изгрялата преди 140 години в нашия град свобода. Вечна и блажена да бъде паметта на героите на българското Освобождение. Да пребъде даруваната ни от Бога, но и извоювана с толкова много пролята кръв, българска свобода. Да пребъде и още повече да се задълбочава духовното единство между Православните църкви и народи. Божието благословение, Неговата всепобеждаваща любов и великата Му милост да бъдат с всички нас. Честита и от Бога благословена годишнина от Освобождението на обичния ни столичен град", пожела още патриарх Неофит.

Кратка реч изнесе и кметът на столицата Йорданка Фандъкова.

"Честит празник на всички софиянци! Преди 140 години нашият град е бил освободен от смели хора, който заедно с нашите съграждани са воювали за свободата. Благодаря на предвожданата от ген. Гурко руска армия, на воините, които са участвали - руси, украинци, белоруси, румънци. Благодаря на западните посланици, благодарение на които градът ни се е запазил и не е бил опожарен, както и на всички наши предци, които са бленували този ден и тази свобода. Сега остава ние да я пазим и развиваме града", каза Фандъкова.

"Благодаря на патриарх Неофит за прекрасната служба. Българският патриарх Неофит винаги се моли за нашия град и съм изключително благодарна за това, което прави, както и на всички духовници от града", добави градоначалникът

От 10:30 часа от храма тръгна Литийно шествие до паметниците на Генерал Гурко, Цар Освободител и Българския опълченец, където бяха поднесени цветя и венци в памет на загиналите в битките за освобождение. Всички храмове, покрай които премина литията огласяха Столицата с празничен звън на камбаните си. Пред трите паметника ще бе отслужена заупокойна молитва за загиналите за свободата на Отечеството ни в Руско-турската освободителна война.