Опашки от желаещи да изкажат мнение за Истанбулската конвенция
Секция: ПОЛИТИКА
23 Януари 2018 13:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Опашки от желаещи да изкажат мнение за Истанбулската конвенция

/КРОСС/ Държавната и светска власт в спор за Истанбулската конвенция, разбунила духовете в обществото и вероизповеданията. Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се оказа тясна за желаещите да се включат в дискусиите. 140 НПО-та са се регистрирали, предава news.bg.

Правосъдният министър Цецка Цачева информира колко писма "за" и "против" конвенцията е получила. Конвенцията дава цялостна рамка за защита на жените и момичетата срещу всяка форма на насилие, по думите й. Министерство на правосъдието предлага ратификация с резерви.

Пол е централен термин, използван в конвенцията. Мъжът и жената имат определен социални роли в обществото, заяви още Цачева и обясни, че полът няма да замени термините мъже и жени. Според Цачева насилието над жени е проблем и у нас. Тя успокои и че няма да приемаме транссексуални бежанци, няма да признаем и трети пол. "Конституцията ни не позволява признаването на еднополовите бракове", посочи още правосъдният министър.

Целта на конвенцията е преодоляване на дискриминацията и сексуалното насилие. Алтернатива е приемането на тълкувателна декларация. Именно това предлага и правосъдното ведомство. Такава декларация щяла да успокои духовете, по мнението на министър Цачева.

Омбудсманът Мая Манолова подкрепи конвенцията. Нямам навика да си променям позициите спрямо дивидентите, които ще ми донесат, подчерта Манолова и припомни, че всяка четвърта жена е жертва на домашно насилие. Един милион жени са жертви на домашен тормоз или един милион мъже са насилници, по думите й. Тя застава категорично зад борбата с насилието над насилие. "Проблемът няма да се реши само с поправка в Наказателния кодекс. Държавата е абдикирала от проблема с домашното насилие и го е "аутсорснала на НПО-тата", отсече общественият защитник. Манолова също иска тълкувателна декларация.

Старозагорският митрополит Киприян изрази притеснението си от Истанбулската конвенция като заплаха за християнството. Църквата се притеснява от морален разпад на обществото. И църквата е срещу насилието над жените, но заложените в конвенцията идеи противостоят на българските ценности за чест, морал и семейство. Конвенцията насажда чужди ценности, според отец Киприян и заяви позицията, че нов превод няма да промени смисъла на Конвенцията. Конвенцията обяснява, че полът мъж или жена нямали значение за идентичността на човека. Той припомни, че Бог е създал човека по свой образ и подобие и е създал мъжа и жената. Църквата е срещу джендър идеологията.

Призоваваме българският народ да отстоява своята вяра, поиска отец Киприян. С бурни аплаузи и възторжени викове бе посрещнато становището на църквата. Думите на отец Киприян изправиха на крака противниците на Конвенцията. След изказването обаче митрополитите напуснаха аулата.