Учени не могат да търсят извънземни заради манията по криптовалутите
Секция: Наука
17 Февруари 2018 16:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени не могат да търсят извънземни заради манията по криптовалутите

/КРОСС/ Манията по криптовалутите създава проблеми за учените, които търсят индикации за извънземен живот, съобщава „Би Би Си". Причината е, че специалистите не могат да се сдобият с нужния хардуер за нови системи, защото той се изкупува ударно за "копаене" на виртуални валути, предава Vesti .

Учените от популярната програма SETI казват, че искат да модернизират и увеличат капацитета на две обсерватории, но не могат. Причината е, че не могат да купят нужния хардуер. При това проблемът не е в липсата на пари, а в липсата на наличности.

"Искаме да използваме най-новите и добрите графични процесори, но не можем да ги намерим. Това ограничава нашето търсене на извънземни и на търсенето на отговор дали сме сами и има ли някой някъде там. Това е нов проблем, който се породи през последните два месеца", коментира Дан Вертхимър от екипа на SETI.

Графичните процесори са предпочитани и за "копаенето" на криптовалути. Колкото по-мощен и добър е въпросният чип, толкова по-голяма ефективност има при изчислението на алгоритмите, които генерират виртуалните пари. Колкото повече такива чипове бъдат обединени в общи машини - толкова повече генерират. Наскоро стана ясно, че има световен недостиг на видеокарти от висок клас именно поради тази причина.

"В SETI се нуждаем от много голяма компютърна мощ, за да анализираме възможно най-много честоти и търсим най-различни сигнали", казва Вертхимър.

Той допълва, че някои от телескопите на SETI използват по около 100 графични процесора, за да обработват информацията.

Други радио-астрономи също са засегнати от недостига. Освен, че намират трудно нужния хардуер, често той се оказва дори два пъти по-скъп заради голямото търсене. С подобни проблеми са се сблъскали от Университета на Калифорния в Бъркли, проектът HERA в Южна Африка и др.
Миналата седмица Nvidia, която е един от най-големите производители на видеокарти в света, обяви, че прави всичко възможно да отговори на повишеното търсене. Това обаче ще отнеме известно време.