С тържествен салют София отбеляза Деня на защитника на Отечеството
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Февруари 2018 12:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
С тържествен салют София отбеляза Деня на защитника на Отечеството

/КРОСС/ С тържествена церемония бе отбелязан руският държавен празник Денят на защитника на Отечеството в София.

Венци и цветя бяха поднесени на Паметника на Съветската армия, а след това честването се пренесе и пред Паметник-костницата на съветските воини в квартал "Лозенец".

За първи път церемонията бе съпроведена и от тържествен салют на оръдия, произведен от Българската армия.

Честването бе организирано от руското посолство в България, като сред официалните гости, освен посланикът Анатолий Макаров, бяха военният, военновъздушен и военноморски аташе на Руската федерация в Република България, както и множество дипломати, представители от българското Министерство на отбраната и родни политици като бившия вътрешен министър Румен Петков, зам.-председателят на парламентарната група на БСП Антон Кутев, депутатът от БСП Таско Ерменков, лидерът на столичната организация на левицата Калоян Паргов, народният представител от "Обединени патриоти" Явор Нотев и др. Имаше представители и на редица неправителствени организации, сред които и Национално движение "Русофили". Венец беше поднесен и от името на президента на Руската федерация Владимир Путин.

video: https://www.youtube.com/watch?v=7oeCS7cBHcs

Денят на защитника на Отечеството традиционно се възприема и като Денят на мъжа в Русия, както и като празник на военните. Именно 23 февруари 1918 година се счита като рождена дата на Червената дата и съответно днес се отбелязва нейната 100-годишнина. На тази дата войските на Червената армия нанасят поражение на германците край Псков и Нарва. Впоследствие точната дата на битката търпи корекция в различните исторически източници, но именно тя е възприета като празник, на който се отбелязват първите победи на руската армия срещу германците.

През годините празникът сменя и името си и до 1949 г. в Съветския съюз празнували Деня на Червената армия. От 1949 до 1993 г. празникът официално се наричал Ден на Съветската армия и Военноморския флот, след което той бил преименуван първоначално в Ден на руската армия, а след това в Ден на защитника на Отечеството, както се нарича и днес.

Популярно е празникът да се счита като Деня на мъжа и да се противопоставя на Деня на жената, но това не е съвсем коректно, а общото между празниците е, че 23 февруари по стар стил се пада точно на 8 март.

Снимки от честването на Деня на защитника на Отечеството може да ВИДИТЕ ТУК!