Гинка Върбакова: Нямам нужда от одобрението на КЕВР за покупката на ЧЕЗ
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Февруари 2018 18:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Гинка Върбакова: Нямам нужда от одобрението на КЕВР за покупката на ЧЕЗ

/КРОСС/ Продажбата на ЧЕЗ не изисква одобрението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В това е категорична бизнесдамата Гинка Върбакова, която даде интервю bTV, след като бързо нашуя покрай закупуването на електроразпределителното дружество, обслужващо цяла Западна България. Гинка Върбакова отрече да познава премиера Бойко Борисов, нито бизнесмена Христо Ковачки, каквито спекулации се появиха.

Според Гинка Върбакова министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова е "приятелка и позната", но не е знаела за намеренията на „Инерком" да купи бизнеса на ЧЕЗ в България.

Оказва се, че ако комисията за защита конкуренцията одобри сделката - няма пречка за финализирането ѝ.

От Комисията за енергийно и водно регулиране потвърдиха, че ако става въпрос за прехвърляне на акции между ЧЕЗ и „Инерком" няма основания за доказване на опита на компанията и промяна на лиценза. Подобна процедура би се наложила единствено, ако като обезпечения към банката, която финансира сделката се заложи част от електроразпределителната мрежа.

Върбакова обясни, че това няма да се прави и сделката ще е по същия ред, по който преди шест години „Енерго Про" купи активите на немската „Еон" в Североизточна България.

„Аз съм крайният собственик, вижда се от Търговския регистър. Не работим с офшорни компании", посочи Гинка Върбакова, която и по-рано днес обяви, че самата тя е собственик на "Инерком България".

Върбакова заяви, че ще бъде направено прехвърляне на акции и електроразпределителната мрежа няма да бъде залог по кредита и само ще бъде сменена собствеността. Тя отрече да има намерение да продава ЧЕЗ в близките година-две.

Пламен Младеновски от дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика" към КЕВР посочи, че, ако продажбата стане по-същата схема, по-която беше продаден „Еон" преди години, тогава, като залог за привлечения капитал се използваха акциите на дружеството, и тогава КЕВР няма правомощия по сега действащото законодателство да се произнася по сделката. Той добави, че промяна на името на дружеството не е основание за промяна на лицензията, т.е. за преразглеждане на лицензията.