Момчил Неков: Трябва да защитим традиционните български продукти
Секция: ПОЛИТИКА
16 Март 2018 09:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Момчил Неков: Трябва да защитим традиционните български продукти

/КРОСС/ Премахването на националните регистрации ще лиши българските производители от възможността да ползват системата за международна регистрация, създадена с Лисабонската спогодба за закрила на наименованията за произход. Това каза в сутрешния блок на БНТ „Денят започва" евродепутатът от ГЕРБ и ПЕС Момчил Неков. Трябва тези хранителни продукти да отпаднат от Лисабонската спогодба и да бъдат защитени по европейската схема за качество на селскостопанските продукти.

Вариантите са три: от 25-и януари ЕК е казала, че тя е дала възможност на България от 2007 г., нищо не сме направили по въпроса и от 25-и януари тя е казала, че ще наложи санкции, ако реално ние не ги премахнем от този регистър. А премахнем ли от регистъра за Лисабонската спогодба означава, че продуктите ни вече не са защитени и например гърците могат да подадат заявление за подобен продукт и всяка държава - членка е длъжна да следи дали няма имитиращи продукти и ние ако искаме после да подадем заявление за българско кисело мляко, гърците могат да ни кажат: "не".

Втората възможност е да продължим да ги защитаваме, но да плащаме глоби между 15 и 40 хил. евро на ден, обясни Неков Изпратил съм запитване как се изчисляват тези глоби. Третия вариант е да си защитим продуктите. Производителите трябва да подадат заявление към Министерство на земеделието. Държавата може да направи информационна кампания, защото държавата трябва да плаща глобите, коментира още Момчил Неков.